Polecamy

Namierzanie telefonu komórkowego - sprawdź, kiedy może się...

8 Porad dotyczących urody, które poprawią również Twoje zdrowie

Zdrowie i uroda

Tomografia zatok, Tomografia komputerowa głowy w Krakowie


 
Komputerowa tomografia zatok, jest badaniem nowoczesnym i przede wszystkim bardzo precyzyjnym. Znajduje ono swoje zastosowanie między innymi w laryngologii czy też w chirurgii szczękowo-twarzowej. Dzięki tomografii można bardzo dokładnie zobrazować tkanki miękkie znajdujące się wokół kości oraz oczywiście same kości.
 
Zatoki są pustymi przestrzeniami, które wyścieła błona śluzowa. Znajdują się one w obrębie kości twarzy. Wśród zatok, możemy wyróżnić cztery rodzaje, czyli sitowe, klinowe, czołowe oraz szczękowe. W ludzkim organizmie pełnią one kilka funkcji. Według naukowców pełnią one bardzo ważną rolę mechaniczną, dzięki pustym przestrzeniom w czaszce, zmniejsza się jej waga. Tym samym kręgosłup jest mniej obciążony. Mają one również funkcję ochronną. W momencie gdy czaszka ulega zmiażdżeniu bądź też pęknięciu, wówczas kości nie trafiają od razu na mózg, ale właśnie na pustą zatokę. Pełnią one również rolę bufora zabezpieczającego przed uszkodzeniem słuchu, które może być powodowane przez własny głos. Dodatkowo ogrzewają one oraz nawilżają powietrze, które jest wdychane przez człowieka. 
 

Tomografia komputerowa zatok w Krakowie – z czym wiąże się takie badanie?
 

Dzięki tomografii komputerowej, można bardzo dokładnie zobrazować wszystkie struktury anatomiczne, które wchodzą w skład zatok. Podczas badania, wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Budowa tomografu komputerowego składa się zazwyczaj z lampy rentgenowskiej oraz z detektorów, które są zawieszone na obręczy. 

Lampa obraca się podczas badania wokół głowy pacjenta i emituje promieniowanie. Tkanki pochłaniają część promieniowania, a część wędruje do detektorów. Te natomiast przesyłają wszystkie informacje natychmiast do komputera. Oprogramowanie wówczas analizuje dane, są one przetwarzane i wyświetlane jako obraz o wysokiej rozdzielczości. 
 

Kiedy powinno się wykonać tomografię komputerową zatok?
 

Tomografię powinno się wykonywać między innymi wtedy, gdy występuje podejrzenie przewlekłego zapalenia zatok. Jego głównymi objawiamy są bóle głowy, powracający nieżyt nosa czy też uczuciem jego zatkania. Podczas tomografii można wykryć różne zgrubienia, polipy czy też guzy.
 
Tomografię zatok może zlecić również chirurg ogólny, chirurg twarzowo-szczękowy czy też onkolog. Badanie to bywa niezbędne podczas planowania leczenia stomatologicznego, ortodontycznego czy też implantologicznego. Poza tym zleca się je również przed operacjami w obrębie twarzoczaszki. Bardzo często tomografia zatok jest potrzebna w diagnostyce chorób laryngologicznych, guzów w obrębia jamy ustnej oraz jamy nosowej czy też przy wykrywaniu uszkodzeń zatok. Szukasz odpowiedniego miejsca do wykonania tomografii zatok? Sprawdź ofertę centrum stomatologicznego CDC. Więcej na https://cdcstomatologia.pl/tomografia.html >>

Jak przebiega tomografia komputerowa?

 
Do tomografii zatok, nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Nie potrzeba również by w jego trakcie używać środków kontrastujących. Zazwyczaj trwa ono około minuty, podczas której należy zachować bezruch. Po samym badaniu bez problemu można powrócić do swoich codziennych zajęć. 

Przeciwwskazania do wykonywania tomografii zatok
 
Takiego badania nie można wykonywać przede wszystkim u kobiet w ciąży bądź też podejrzewających, iż mogą w niej być. Można ją jednak przeprowadzić wtedy jeśli korzyści z badania są większe, niż ewentualne zagrożenie wobec płodu.


Tomografia zatok w Krakowie – zapraszamy do pracowni CDC
 

W pracowni CDC w Krakowie posiadamy najnowocześniejszy i  bardzo bezpieczny sprzęt, który pozwala na spore zredukowanie wymaganej do wykonania badania dawki promieniowania, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej jakości obrazowania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Mezoterapia bezigłowa: Innowacyjne rozwiązanie...

Mezoterapia bezigłowa to nowoczesna i mniej inwazyjna metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa...

Likier – czym jest? Jakie są charakterystyczne...

Likier jest rodzajem gęstej i słodkiej wódki. To jednak względne określenie. W krajach...

Czym są feminizowane nasiona konopi?

Najbardziej poszukiwane feminizowane nasiona konopi to te, które zostały poddane feminizacji...