Polecamy

Jak urządzić małą łazienkę? Sprawdzone pomysły na aranżacje

Technologia VR może być zaimplementowana w wielu branżach, nie...

Zdrowie i uroda

Uzależnienie od komputera - poważny problem, którego nie można ignorować

Uzależnienie od Internetu i pośrednio od niego (siecioholizm) jest stosunkowo nowym zjawiskiem we współczesnych czasach. Nie dotyczy ono jednak tylko najmłodszych członków społeczeństwa. Problem ten jest często bagatelizowany i niezbyt dobrze rozumiany.

Co jest przyczyną, że uzależniamy się od komputera?

Negatywne objawy mogą rozwijać się przez długi czas. Niestety, gdy problem zostanie już zidentyfikowany, może stać się bardzo poważny i wymagać wielu zabiegów. Łatwa dostępność do nowoczesnych technologii jest głównym czynnikiem wzrostu uzależnienia od Internetu i komputera. Szczególnie młodzi ludzie zaczęli zastępować regularne spotkania ze znajomymi rozrywką przez Internet, czyli bez kontaktu fizycznego. Internet daje nam duże poczucie anonimowości i bezpieczeństwa.

To właśnie tam możemy wyładować swoje negatywne emocje bez żadnych konsekwencji. W sieci łatwo nawiązać znajomości i jest wiele gier komputerowych, które naprawdę potrafią wciągnąć, zwłaszcza młodych ludzi. Internet i komputery to dla dorosłych często najlepszy sposób na ucieczkę od szarej rzeczywistości współczesnego życia. Osoby, które doświadczyły niepowodzeń w życiu zawodowym, sporów rodzinnych czy problemów finansowych, mogą zwrócić się po pomoc do internetu. Nieświadomie zaczynają kopać głębiej w sieci i stopniowo tracą kontakt z rzeczywistością. Nieleczone uzależnienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, psychologicznych i społecznych. Jakie są najczęstsze objawy poważnego uzależnienia od Internetu?

Sprawdź także: Leczenie uzależnienia od komputera.

Uzależnienie od sieci może prowadzić do problemów zdrowotnych

Uzależnienie od komputera i Internetu może prowadzić do problemów ze wzrokiem. Prawdą jest, że długie godziny spędzone na wpatrywaniu się w ekran komputera mogą prowadzić do utraty wzroku i innych problemów, takich jak suche oczy i zapalenie spojówek. Może to również powodować zmniejszenie częstotliwości mrugania. Problemy z widzeniem to tylko jeden z wielu możliwych problemów. Dzieje się tak dlatego, że istnieje wiele innych możliwych problemów, takich jak:

  • - wady postawy i wynikające z nich problemy z kręgosłupem są szczególnie niebezpieczne dla dzieci.
  • - osoby spędzające dużo czasu przy komputerze są bardziej narażone na urazy chirurgiczne, takie jak problemy z nadgarstkiem, bóle barku czy przedramienia.
  • - w skrajnych przypadkach uzależnienia może dojść do wyczerpania organizmu na skutek nieodpowiedniego, nieregularnego i niezdrowego odżywiania. Zdarzają się nawet przypadki śmierci z powodu wyczerpania komputerowego.
  • - poważne problemy z polityką hormonalną.

 

Uzależnienie od Internetu

Siecioholizm może poważnie zakłócić pracę ludzkiego umysłu

Siecioholizm to jednak tylko jeden z wielu problemów, na które narażeni są użytkownicy komputerów i Internetu. Poważny problem stanowi sfera psychologiczna. Osoby uzależnione z czasem ograniczają osobiste kontakty z rodziną i przyjaciółmi, przenosząc je do internetu. W ten sposób rodzi się m.in. nieśmiałość, niska samoocena, trudności w nawiązywaniu kontaktów. To wszystko są powszechne problemy psychologiczne.

  • - U osób uzależnionych częściej pojawiają się stany depresyjne.
  • - W niektórych przypadkach może pojawić się drażliwość lub wyraźna drażliwość. Może to negatywnie wpływać na najbliższe otoczenie osoby uzależnionej.
  • - Zmniejsza się naturalna zdolność do koncentracji, zapamiętywania.
  • - Antyspołeczność przejawiająca się m.in. w przenoszeniu języka charakterystycznego dla Internetu do realnego życia.
  • - Unikanie codziennych obowiązków, często poprzez stopniowe odkładanie ich na później.

Dorośli uzależnieni od Internetu często zaniedbują swoje rodziny, tracą pracę, popadają w kłopoty finansowe, a w końcu wpadają w spiralę zadłużenia. W przypadku dzieci skutkiem jest często spadek wyników w nauce, a w skrajnych sytuacjach całkowita rezygnacja z zajęć szkolnych i utrata kontaktu z rówieśnikami.

Jak sobie radzić z siecioholizmem?

Siecioholizm w zaawansowanym stadium wymaga poszukiwania psychologów do leczenia. Zapewnią oni odpowiednią terapię i pomogą znaleźć motywację do pokonania problemu. Kluczem jest jednak ograniczenie ilości czasu spędzanego w sieci, znalezienie interesującego hobby, a także włączenie rodziny i przyjaciół, którzy zachęcą uzależnionego do wyjścia z domu. Nawet jeśli Twoje dzieci nie są jeszcze uzależnione od internetu, warto, abyś je kontrolował. Najlepszym sposobem na uniknięcie uzależnienia jest wydzielenie czasu na Internet w ciągu dnia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Likier – czym jest? Jakie są charakterystyczne...

Likier jest rodzajem gęstej i słodkiej wódki. To jednak względne określenie. W krajach...

Czym są feminizowane nasiona konopi?

Najbardziej poszukiwane feminizowane nasiona konopi to te, które zostały poddane feminizacji...

Olej lniany złocisty i jego zastosowanie

Złoty olej lniany to naturalnie występujący olej, który od wieków był używany w różnych...