Polecamy

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnia Kegla?

Implanty zębów na NFZ - czy są dostępne?

Zdrowie i uroda

Soczewki całodobowe czy jednodniowe? Co je różni?

​Wybór soczewek kontaktowych nie zawsze jest rzeczą łatwą. Musi on uwzględniać nasze możliwości finansowe, prowadzony tryb życia, indywidualne cechy oka i zdrowia. Jednak większość osób z wadami wzroku może dobrać odpowiedni dla siebie model. Podpowiadamy, jakie są możliwości.

Cechy wspólne

Cechą wspólną wszystkich soczewek kontaktowych jest to, że przed ich pierwszym zakupem wskazana jest wizyta u specjalisty. Optometrysta lub lekarz okulista w czasie badania potwierdzą, czy możemy nosić soczewki, czy też z jakiegoś powodu jest to niewskazane. Może to być na przykład ciąża, cukrzyca, problemy z ciśnieniem, zespół suchego oka, alergie. Czasami soczewki zostaną zupełnie wykluczone, a czasami konieczne będzie noszenie ich określonego rodzaju.

Kolejną cechą wspólną jest konieczność przestrzegania określonej procedury podczas wkładania i wyjmowania soczewek. Zanim to zrobimy, musimy starannie umyć i wytrzeć ręce. Co ważne – powinien to być ręcznik wielokrotnego użytku, a jeśli jednorazowy, to niepylący. Chodzi o to, by podczas manipulowania przy oku, nie dostały się do niego ciała obce.

Cechą wspólną jest również materiał, z którego wykonano soczewki – jest to albo silikon hydrożelowy albo też hydrożel. Ten drugi jest delikatniejszy, polecany do oczu wrażliwych, ale też np. dla osób uczulonych na silikon.

I na koniec czas noszenia i używania. Jego też musimy przestrzegać i nie przekraczać zaleceń producentów. Niezależnie od tego czy soczewki są przeznaczone do noszenia przez kilkanaście dni (dwutygodniowe) czy kilkanaście godzin (jednodniowe).

Pora na różnice

Różnice między soczewkami zachodzą jeśli chodzi o ich budowę, ponieważ ta jest dostosowana do wady wzroku (sferyczne, toryczne, progresywne). Drobne różnice zachodzą także w składzie samego materiału, z którego są wykonane soczewki. Fakt, że będzie to np. silikon hydrożelowy, nie oznacza, że ma identyczny skład. Stąd też czasem soczewki o takim samym trybie noszenia są inaczej odbierane przez oko. Jedne niemal niewyczuwalne, a inne – drażniące. A jakie są te tryby?

Mogą to być soczewki dzienne albo całodobowe (https://www.alesoczewki.com/soczewki-calodobowe). Dzienne noszone są przez kilkanaście (12-15) godzin w ciągu dnia i zdejmowane przed położeniem się spać. Całodobowe natomiast mogą być noszone przez cały dzień i noc, bez zdejmowania na czas snu.

Soczewki o dziennym trybie noszenia mogą być:

  • - jednodniowe – nosi się je przez jeden dzień, a następnie wyrzuca,

  • - dwutygodniowe – nosi się je przez 14 dni,

  • - miesięczne – te z kolei można nosić przez dni 30.

Natomiast soczewki całodobowe spotykane są głównie wśród soczewek miesięcznych. Rzadziej dwutygodniowych, ale te w trybie całodobowym można nosić nie 14 dni, a 7.

Soczewki jednodniowe nie potrzebują pielęgnacji, ponieważ po zdjęciu są wyrzucane. Jednak o pozostałe rodzaje należy odpowiednio dbać. Dla higieny własnej – bo zmywamy zanieczyszczenia i osady białkowe – i dla zapewnienia odpowiedniej trwałości soczewkom. W tym celu stosuje się zwykle wielofunkcyjny płyn do soczewek, w którym najpierw się je myje, a następnie przechowuje, z wykorzystaniem specjalnego pojemniczka.

Różnica między soczewkami jednodniowymi a miesięcznymi tkwi także w kosztach. Ponieważ jednodniowe są wyrzucane po każdym zdjęciu, to na miesiąc potrzebujemy ich 30 par. W przypadku soczewek miesięcznych – jednej pary. Bardziej ekonomiczny jest więc ten drugi wariant.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym są feminizowane nasiona konopi?

Najbardziej poszukiwane feminizowane nasiona konopi to te, które zostały poddane feminizacji...

Uzależnienie od komputera - poważny problem...

Uzależnienie od Internetu i pośrednio od niego (siecioholizm) jest stosunkowo nowym zjawiskiem we...

Olej lniany złocisty i jego zastosowanie

Złoty olej lniany to naturalnie występujący olej, który od wieków był używany w różnych...