Polecamy

Bonsai. Miniaturowe drzewa w Twoim domu.

Problemy skórne u kobiet w ciąży

Zdrowie i uroda

Soczewki całodobowe czy jednodniowe? Co je różni?

​Wybór soczewek kontaktowych nie zawsze jest rzeczą łatwą. Musi on uwzględniać nasze możliwości finansowe, prowadzony tryb życia, indywidualne cechy oka i zdrowia. Jednak większość osób z wadami wzroku może dobrać odpowiedni dla siebie model. Podpowiadamy, jakie są możliwości.

Cechy wspólne

Cechą wspólną wszystkich soczewek kontaktowych jest to, że przed ich pierwszym zakupem wskazana jest wizyta u specjalisty. Optometrysta lub lekarz okulista w czasie badania potwierdzą, czy możemy nosić soczewki, czy też z jakiegoś powodu jest to niewskazane. Może to być na przykład ciąża, cukrzyca, problemy z ciśnieniem, zespół suchego oka, alergie. Czasami soczewki zostaną zupełnie wykluczone, a czasami konieczne będzie noszenie ich określonego rodzaju.

Kolejną cechą wspólną jest konieczność przestrzegania określonej procedury podczas wkładania i wyjmowania soczewek. Zanim to zrobimy, musimy starannie umyć i wytrzeć ręce. Co ważne – powinien to być ręcznik wielokrotnego użytku, a jeśli jednorazowy, to niepylący. Chodzi o to, by podczas manipulowania przy oku, nie dostały się do niego ciała obce.

Cechą wspólną jest również materiał, z którego wykonano soczewki – jest to albo silikon hydrożelowy albo też hydrożel. Ten drugi jest delikatniejszy, polecany do oczu wrażliwych, ale też np. dla osób uczulonych na silikon.

I na koniec czas noszenia i używania. Jego też musimy przestrzegać i nie przekraczać zaleceń producentów. Niezależnie od tego czy soczewki są przeznaczone do noszenia przez kilkanaście dni (dwutygodniowe) czy kilkanaście godzin (jednodniowe).

Pora na różnice

Różnice między soczewkami zachodzą jeśli chodzi o ich budowę, ponieważ ta jest dostosowana do wady wzroku (sferyczne, toryczne, progresywne). Drobne różnice zachodzą także w składzie samego materiału, z którego są wykonane soczewki. Fakt, że będzie to np. silikon hydrożelowy, nie oznacza, że ma identyczny skład. Stąd też czasem soczewki o takim samym trybie noszenia są inaczej odbierane przez oko. Jedne niemal niewyczuwalne, a inne – drażniące. A jakie są te tryby?

Mogą to być soczewki dzienne albo całodobowe (https://www.alesoczewki.com/soczewki-calodobowe). Dzienne noszone są przez kilkanaście (12-15) godzin w ciągu dnia i zdejmowane przed położeniem się spać. Całodobowe natomiast mogą być noszone przez cały dzień i noc, bez zdejmowania na czas snu.

Soczewki o dziennym trybie noszenia mogą być:

  • - jednodniowe – nosi się je przez jeden dzień, a następnie wyrzuca,

  • - dwutygodniowe – nosi się je przez 14 dni,

  • - miesięczne – te z kolei można nosić przez dni 30.

Natomiast soczewki całodobowe spotykane są głównie wśród soczewek miesięcznych. Rzadziej dwutygodniowych, ale te w trybie całodobowym można nosić nie 14 dni, a 7.

Soczewki jednodniowe nie potrzebują pielęgnacji, ponieważ po zdjęciu są wyrzucane. Jednak o pozostałe rodzaje należy odpowiednio dbać. Dla higieny własnej – bo zmywamy zanieczyszczenia i osady białkowe – i dla zapewnienia odpowiedniej trwałości soczewkom. W tym celu stosuje się zwykle wielofunkcyjny płyn do soczewek, w którym najpierw się je myje, a następnie przechowuje, z wykorzystaniem specjalnego pojemniczka.

Różnica między soczewkami jednodniowymi a miesięcznymi tkwi także w kosztach. Ponieważ jednodniowe są wyrzucane po każdym zdjęciu, to na miesiąc potrzebujemy ich 30 par. W przypadku soczewek miesięcznych – jednej pary. Bardziej ekonomiczny jest więc ten drugi wariant.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Mezoterapia bezigłowa: Innowacyjne rozwiązanie...

Mezoterapia bezigłowa to nowoczesna i mniej inwazyjna metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa...

Likier – czym jest? Jakie są charakterystyczne...

Likier jest rodzajem gęstej i słodkiej wódki. To jednak względne określenie. W krajach...

Czym są feminizowane nasiona konopi?

Najbardziej poszukiwane feminizowane nasiona konopi to te, które zostały poddane feminizacji...