Polecamy

Kwas hialuronowy 3%

Gąbki polerskie do polerowania samochodu: Czym się kierować przy...

Zdrowie i uroda

6 czynników, które mogą negatywnie wpływać na wzrok

Wzrok to cenny zasób, dlaczego więc nie oszczędzamy go na co dzień. Zapominamy o podstawach profilaktyki i narażamy nasze oczy na poważne problemy. Co jest dla nich najbardziej szkodliwe?

1. Praca przy komputerze

Jest dziś nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Każdego dnia spędzamy przed komputerem co najwyżej 8 godzin. Mechanizm mrugania może stać się nieprawidłowy po długotrwałej pracy przy komputerze. Powieki "pędzą", by podążać za ekranem i powodują nieświadome, czasem niepełne mrugnięcia. Powoduje to złe rozprowadzenie łez na powierzchni gałki ocznej.

Skutek? Nie może ona pełnić swojej podstawowej funkcji. Z czasem może dojść do swędzenia oczu, zaczerwienienia, uczucia pieczenia i swędzenia skóry. Problem ten jest jeszcze poważniejszy, jeśli nosisz soczewki kontaktowe i pracujesz w klimatyzowanym biurze.

Co warto wiedzieć o wpływie komputera na wzrok? - czytaj więcej na http://v1p.pl/co-warto-wiedziec-o-wplywie-komputera-na-wzrok_lehe.a

2. Zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczone powietrze jest szczególnie niebezpieczne w dużych aglomeracjach miejskich. Wysokie stężenie szkodliwych cząsteczek może mieć negatywny wpływ na cały organizm. Widoczne jest to również w oczach. Zaburza ono funkcjonowanie filmu łzowego.

Może powodować nadmierne parowanie, wysychanie lub upośledzoną produkcję łez. Może powodować podrażnienia, zaczerwienienia, zespół suchego oka i zapalenie spojówek.

3. Klimatyzacja

Wielu z nas pracuje w klimatyzowanych biurach lub halach. Może się zdarzyć, że urządzenie nie jest prawidłowo lub regularnie konserwowane. Nawet jeśli urządzenie jest utrzymywane na wysokim poziomie, nadmiar łez wyparowuje. Łatwo o proste zapalenie spojówek, gdy oko jest zbyt mocno podrażnione przez zbyt małą ilość łez.

Na jakość powietrza w biurach ma również wpływ klimatyzacja. Ekrany komputerów mogą negatywnie wpływać na jonizację, utrudniając utrzymanie optymalnej wilgotności.

4. Częste wpatrywanie się w małe ekrany (telefony, tablety)

Telefony komórkowe nie służą tylko do rozmów telefonicznych. Smartfony mogą służyć do grania w gry, robienia zakupów, czytania książek, komunikowania się z przyjaciółmi poprzez portale społecznościowe. Każdego dnia spędzamy wiele godzin przyklejeni do naszych smartfonów. Mikroskopijne czcionki i kontrastowe światło mogą powodować zmęczenie naszych oczu, co często jest spowodowane niedoświetlonym otoczeniem. Podobnie jak w przypadku komputerów, nasze oczy rzadziej mrugają, co powoduje podrażnienia.

dziecko z tabletem

5. Lot samolotem

W kabinie samolotu panuje niska wilgotność i wysoki poziom tlenu. Rogówka nie posiada żadnych naczyń krwionośnych ani naczyń krwionośnych i czerpie tlen z otaczających ją tkanek. Może również wystąpić swędzenie i zaczerwienienie oczu. Może to również niekorzystnie wpłynąć na nasze błony śluzowe, które mogą ulec znacznemu wysuszeniu.

Zbyt mała ilość tlenu może powodować niedotlenienie rogówki, co może prowadzić do pogorszenia ostrości widzenia. Problem ten jest zazwyczaj przejściowy i ustępuje po wyjściu z samolotu.

6. Promienie UV

Wiele osób zapomina o stosowaniu kremu z filtrem, kiedy przebywa na słońcu. Zapominamy o ochronie naszych oczu. Są one delikatne i wymagają ochrony. Choroby oczu mogą być wywołane przez promieniowanie UV. Słońce może wysuszać błony śluzowe, powodując łzawienie i suchość oczu.

Jak mogę dbać o swoje oczy każdego dnia?

Każdy, kto spędza dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach lub pracuje przed komputerem, powinien mieć pod ręką krem nawilżający do oczu. Jego zadaniem jest ochrona oczu przed podrażnieniami i suchością poprzez wzmocnienie filmu łzowego. Nie może zawierać wody, aby zapewnić pełną ochronę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Która dieta pudełkowa jest najlepsza?

Diety pudełkowe zdobywają coraz większą popularność w Polsce, a Nowy Sącz nie jest...

Mezoterapia bezigłowa: Innowacyjne rozwiązanie...

Mezoterapia bezigłowa to nowoczesna i mniej inwazyjna metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa...

Likier – czym jest? Jakie są charakterystyczne...

Likier jest rodzajem gęstej i słodkiej wódki. To jednak względne określenie. W krajach...