Polecamy

Papier toaletowy i jego najważniejsze parametry

Co jest lepsze: QLED czy OLED?

RTV i AGD

Jak powiesić telewizor na ścianie? Jak uchwyt do telewizora wybrać?

Telewizory stają się coraz większe. Lepiej powiesić je na ścianie niż stawiać na stoliku RTV. W pudełku z zakupionym ekranem nie znajdziemy uchwytu do telewizora. Pojawia się zatem pytanie: jaki uchwyt do telewizora wybrać? Wystarczy kierować się kilkoma wskazówkami, a wybór i montaż będą proste.

W pudełku ze sprzętem znajdziemy telewizor, przewód zasilający i pilota. Podstawa to miejsce, w którym montuje się ekran na szafce. Podstawa może przybierać różne formy, od prostych statywów i nóżek, po bardziej złożone rozwiązania ze zintegrowanym soundbarem. W zdecydowanej większości modeli nie znajdziemy uchwytów do powieszenia na ścianie. W przeszłości było to kilka modeli Sony, a w ostatnich latach przypominające obraz telewizory Samsung The Frame i ultrasmukłe telewizory LG W7 OLED, które można zamontować tylko na ścianie. We wszystkich innych przypadkach będziemy musieli dokupić uchwyt do telewizora.

Dlaczego warto zamontować telewizor na ścianie?

Czy wieszanie telewizora na ścianie ma sens? To zależy od wystroju wnętrza. Telewizor można powiesić na ścianie, aby zapewnić nam większą elastyczność w układzie i ukryć przewody. Ważne jest, aby pamiętać, że oprócz telewizora często mamy inne akcesoria, takie jak odtwarzacz DVD / Blu-ray lub dekoder telewizyjny. Na nie również trzeba znaleźć miejsce.

Telewizor zamontowany na ścianie zajmuje więcej miejsca niż taki, który stoi na meblu. Wygląda też lepiej, chyba że wybierzemy model ze szczególnie efektowną podstawką. Możemy wybrać większy model i nie martwić się o wielkość szafki pod nim. Telewizor można powiesić na ścianie, aby wyeliminować obawy o strącenie go przez dzieci lub zwierzęta domowe.

Czego szukać w uchwycie do telewizora?

Dobrą wiadomością jest to, że wieszaki na telewizory i same telewizory mają standardowe mocowania. Standard ten nazywa się VESA. Oznacza to, że nawet jeśli wymienimy telewizor za kilka lat, nie będziemy musieli zmieniać mocowania. Zakup uchwytu jest również łatwiejszy, ponieważ praktycznie niemożliwe jest uzyskanie niewłaściwego.

Istnieją różne rodzaje standardów VESA. Otwory montażowe są inaczej rozmieszczone z tyłu każdej obudowy telewizora. W instrukcji obsługi i, co ważniejsze, w specyfikacjach technicznych na stronie producenta można znaleźć informacje na temat używanego standardu.

Rozmiar telewizora jest głównym czynnikiem decydującym o rozstawie otworów. Niektóre uchwyty są odpowiednie dla mniejszych ekranów, a inne dla większych; standard VESA jest również używany przez niektóre monitory komputerowe. Ważne jest, aby wybrać uchwyt do telewizora Philips, który ma odpowiedni rozmiar i poradzi sobie z obciążeniem. Dlatego też należy sprawdzić wymiary i wagę naszego urządzenia. Dane te znajdują się również w instrukcji. Na opakowaniu zawsze wyraźnie wskazany jest maksymalny rozmiar ekranu i maksymalny udźwig uchwytu do telewizora.

Telewizor na ścianie

Jaki typ uchwytu do telewizora powinienem wybrać?

Na rynku dostępne są dziesiątki różnych uchwytów do telewizorów. Istnieje wiele marek, które oferują je w różnych cenach, od 90 złotych do ponad 1000. Jakie są różnice? Główną różnicą jest możliwość przesuwania telewizora. Niektóre modele sprzedawane są bez tego typu regulacji. Oznacza to, że telewizor musi być zawieszony w stałej pozycji. Ten typ uchwytu ma tę zaletę, że jest cienki, co oznacza, że telewizor będzie niemal przylegał do ściany.

W zależności od rodzaju uchwytu, można zmienić pozycję w poziomie lub w pionie. Niektóre modele pozwalają jedynie na odchylenie ekranu w dół. Uchwyty te są droższe, ale umożliwiają montaż telewizora w wyjątkowej pozycji, na przykład powyżej poziomu oczu lub z boku. Telewizor jest ustawiony tylko na czas trwania filmu, aby wygodnie było go oglądać. Następnie jest odsuwany.

Zdecydowana większość telewizorów nie ma dobrych kątów widzenia. Najlepszy kąt widzenia jest możliwy tylko wtedy, gdy siedzimy bezpośrednio przed telewizorem. Uchwyt, który można regulować, daje nam więcej możliwości w tym zakresie. To rozwiązanie jest idealne dla tych, którzy lubią oglądać filmy z różnych miejsc, takich jak jadalnia czy salon.

Istnieje kilka firm, które specjalizują się w uchwytach do telewizorów. Należą do nich między innymi Vogel's i Hama. Nie ma znaczenia, którego producenta lub model wybierzesz, ale ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość. W większości przypadków bezpieczeństwo uchwytu zapewni jego prawidłowa instalacja.

Niektóre modele telewizorów są zawieszane przez producentów. Przykładem mogą być ekrany Sony XE93/XE94 lub Samsung QLED. Telewizory te dzięki wskazanym uchwytom są niemal przyklejone do ściany, co wpływa na estetykę w pomieszczeniu. Uchwyty wybierane przez producentów telewizorów są często droższe niż alternatywy dostępne na rynku.

Jaki jest najlepszy sposób montażu telewizora na ścianie?

Uchwyt zamontujemy z łatwością, ale do powieszenia telewizorów większych niż 50 cali będziemy potrzebować pomocy drugiej osoby. W opakowaniu dołączonym do uchwytu znajdziemy instrukcję oraz najczęściej niezbędne śruby montażowe. Pozwala to nie tylko zamontować uchwyt do telewizora, ale także zainstalować go na ścianie. Zdecydowana większość uchwytów może być stosowana na ścianach kartonowo-gipsowych, które zostały odpowiednio skonstruowane. Będziemy również potrzebować odpowiedniej śruby molly. Wiele zestawów uchwytów zawiera szablon, a także małą poziomicę, aby ułatwić równe wiercenie i mocowanie uchwytów do ściany.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę sposób prowadzenia kabli podczas montażu telewizora. Kabel HDMI, przewody zasilające telewizora i kable sygnałowe będą zwisać za telewizorem. Nie wygląda to dobrze. Na etapie renowacji dobrym planem jest stworzenie tunelu przez ścianę, aby poprowadzić kable. Dobrym pomysłem może być też zainstalowanie gniazdka elektrycznego za telewizorem, co ułatwi podłączenie, zwłaszcza że przewody zasilające w dużych 75-calowych telewizorach są dość krótkie. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na takie rozwiązania, to zastosujmy maskownicę do kabli.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Co jest lepsze: QLED czy OLED?

W dobie coraz bardziej zaawansowanych technologii, wybór odpowiedniego telewizora może...

TOP 5 uchwytów na telefon do samochodu

Dobre uchwyty do samochodu na telefon to niezbędne akcesorium w każdym pojeździe, który...

Hurom h200, Wyciskarka na całe owoce

Napoje owocowe i warzywne są ważnym elementem zdrowej diety. Dostarczają one bowiem do...