Salon z kominkiem - jak go urządzić?
Kominek to stylowy, nowoczesny i modny dodatek do każdej przestrzeni mieszkalnej. Kominek może służyć jako dekoracja wnętrza lub jako źródło ciepła podczas chłodniejszych nocy. Jaki typ kominka wybrać? I co należy wziąć pod uwagę planując instalację?
Jak zaplanować budowę kominka?
Ciepły, trzaskający ogień może stworzyć romantyczną i magiczną atmosferę w każdej przestrzeni mieszkalnej. Ważne jest jednak, aby spełnić pewne wymagania techniczne. Instalacja kominka w domu powinna być zaplanowana już na początku budowy. Powinien on pełnić funkcję dekoracyjną, jak również zapewniać ciepło w chłodne zimowe noce. Nie wystarczy bowiem posiadanie kratki wentylacyjnej i oddzielnego przewodu kominowego. Ważny jest również wzmocniony strop lub podłoga o niepalnej, trwalszej konstrukcji. Przestrzeń wokół kominka musi być bezpieczna podczas jego działania. Warto rozważyć zastosowanie w zamian materiałów niepalnych, odpornych na wilgoć i wyższe temperatury, takich jak beton, płytki gresowe czy klinkier.
Nie oznacza to jednak, że w starszym domu nie można wybudować komina. Jest to możliwe jednak będzie wymagało wyższych kosztów i gruntownego remontu w części mieszkalnej.
Istnieje wiele rodzajów kominków. Który z nich będzie odpowiedni dla Ciebie?
Nie musisz podłączać każdego kominka do systemu wentylacyjnego. Możesz wybrać nowoczesny kominek elektryczny lub kominek na biopaliwo. Jakie masz możliwości w tym zakresie? Całkiem sporo:
- - Kominek z zamykanym wkładem to mądry wybór, jeśli kominek ma utrzymywać odpowiednią temperaturę w całym domu.
- - Kominek otwarty - Zapewnia spektakularny efekt płonącego płomienia, ale nie ogrzewa salonu ani innych pomieszczeń. Wymaga również specjalnych zabezpieczeń, aby iskry nie spowodowały pożaru w Twoim domu.
- - Kominki wolnostojące są również znane jako "kozy". Można je umieścić w dowolnej wielkości pokoju dziennym. Instalacja "kozy" jest znacznie łatwiejsza i nadaje wnętrzu przytulny, elegancki lub mieszkalny charakter, w zależności od wykończenia. To rozwiązanie zapewni przyjemne ciepło tylko wtedy, gdy zostanie umieszczone w pobliżu kominka.
- - Kominek dwustronny - Rewelacyjny pomysł na rozdzielenie strefy relaksu i jadalni - ogień będzie stanowił przyjemny akcent podczas odpoczynku na kanapie lub podczas kolacji.
Możesz użyć kominka, jeśli nie masz w salonie wyciągu kominowego.
- - Elektryczny - Ta opcja jest piękną dekoracją dla salonu w mieszkaniu. Urządzenie nie wymaga podłączenia do systemu wentylacyjnego. Można go umieścić w dowolnym miejscu w części mieszkalnej. Kominek nie ma ognia, a efekt płomieni można uzyskać tylko za pomocą pary lub złamanej belki. Kominki elektryczne mogą dostarczać ciepło, ale zależy to od parametrów technicznych.
- - Biokominki zasilane są biopaliwem. Nie emitują dymu ani sadzy i nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego. Biopaliwo jest wciąż droższe od innych opcji ze względu na wysoki koszt paliwa i fakt, że nie ogrzewa dobrze naszych pomieszczeń. Nie może być głównym źródłem ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Trzeba też mieć świadomość, że w powietrzu może być dużo dwutlenku węgla, nawet jeśli nie mamy problemów z sadzą czy dymem. Właściwa wentylacja jest więc niezbędna. Więcej na temat biokominków i nie tylko możesz przeczytać na biokominki-gm.pl
Gdzie znaleźć miejsce na budowę kominka?
Musisz wziąć pod uwagę nie tylko aranżację i walory estetyczne kominka w Twoim salonie, ale także jego aspekty techniczne, zwłaszcza jeśli jest to kominek tradycyjny, zabudowany.
Dlatego ważne jest, aby:
- - Kominek powinien być umieszczony jak najbliżej wylotu komina. Należy pamiętać, że każdy kominek musi być podłączony do przewodu kominowego osobno. Ważne jest dopasowanie otworu kominka do średnicy przewodu kominowego.
- - Zagwarantuj stały dostęp do świeżego powietrza - Zasada ta dotyczy zarówno kominków zamkniętych, jak i otwartych, w tym biokominków. Alternatywną opcją jest rozpatrzenie możliwości zastosowania dodatkowego systemu nawiewu.
- - Zwróć uwagę na ciężar kominka i odpowiednio dostosuj wytrzymałość sufitu.
- - W pobliżu kominka nie było instalacji wodno-kanalizacyjnej ani elektrycznej.
- - Ważne jest, aby kominek nie stał zbyt blisko lub zbyt daleko od stołu w jadalni lub zestawu wypoczynkowego. Może to spowodować, że zbyt duża ilość ciepła zrujnuje przestrzeń życiową. Telewizor i kominek powinny być umieszczone w sposób, który jest dla Ciebie najwygodniejszy. Telewizor będzie odbijał ogień z Twojego paleniska, jeśli będą umieszczone naprzeciwko siebie.
- - Otwarte kominki powinny mieć dużo miejsca. Idealne miejsce to środek przestrzeni życiowej.
Kominek w rogu swojego salonu czy na środku?
Istnieje wiele sposobów, aby włączyć taniec ognia za szkłem. Jedną z opcji jest umieszczenie komina pomiędzy dwoma dużymi oknami balkonowymi na wąskim filarze. Centralna lokalizacja pozwala cieszyć się ciepłem siedząc na wygodnej kanapie lub jedząc przy stole w jadalni.
Inną opcją jest stylowy i bardzo efektowny kominek narożny. Dzięki niemu możesz ustawić kominek dalej od telewizora i nadal być w stanie widzieć ogień z obu stron. Kominek może być świetnym sposobem na przełamanie monotonii ściany w wąskich salonach. Da oszałamiający efekt, jeśli umieścisz go na środku pokoju, a następnie zakłócisz go cegłą lub klinkierem.
Czego użyć do budowy kominka?
Powinieneś idealnie dopasować kominek do reszty wystroju pokoju, aby stworzyć spójny i harmonijny projekt. Wybierając materiał do budowy kominka, weź pod uwagę bezpieczeństwo i trwałość, a także estetykę. Dostępnych jest wiele opcji, dzięki czemu łatwiej będzie Ci znaleźć wspólną płaszczyznę pomiędzy wystrojem kominka a jego wyglądem.
- - Kamień - Wygląda świetnie w salonie, zwłaszcza jeśli używasz naturalnej tekstury kamienia do dekoracji ścian i podłóg. Kamień jest prosty w pracy, może wytrzymać wysokie temperatury i wysoki poziom wilgotności, a także tworzy uderzający efekt wizualny.
- - Marmur jest popularnym wyborem dla eleganckich wykończeń. Jest również łatwy w pracy i dobrze komponuje się z tapetami, drewnem i ciemniejszymi kolorami podłóg. Marmurowe wykończenia są świetne dla efektownego salonu.
- - Cegła - Świetny pomysł na przestrzeń życiową, zwłaszcza jeśli jest ona industrialna lub nowoczesna. Cegła to piękny materiał, który można łączyć z wieloma stylami. Dzięki swoim właściwościom doskonale nadaje się również na otoczenie kominka.
- - Beton jest łatwy w użyciu i ekonomiczny w wykończeniu. Beton można pozostawić w szarym kolorze lub pomalować na dowolny kolor, który pasuje do stylu salonu.
- - Granit to materiał trwały, bezpieczny i odporny na plamy, ale zdecydowanie trudniejszy w obróbce.
Jeśli nie lubisz kontrastów i chcesz mieć spójny wystrój, możesz obudować kominek lub całą ścianę.
Jak czyścić szyby w kominku?
Kominek wbudowany w salon może wnieść do przestrzeni wiele modnego i nowoczesnego designu. Dzięki połączeniu szkła, cegły lub marmuru można stworzyć niepowtarzalną przestrzeń życiową. A co z sadzą? Może ona szybko osadzić się na szybie kominka i zepsuć efekt wizualny. Po pierwsze, upewnij się, że do kominka używasz tylko suchego drewna. Wówczas osad na szybie będzie pojawiał się wolniej. Możesz też zdecydować się na szybę samoczyszczącą lub kurtynę powietrzną. Obie opcje zniwelują nieprzyjemne skutki powstawania witraży w Twoim kominku.
Kominek może ocieplić pomieszczenia mieszkalne i stworzyć inną atmosferę. Musisz pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i zastanowić się, jak kominek będzie umieszczony w salonie. To sprawi, że czas będzie przyjemniejszy i dopasuje się do stylu przestrzeni życiowej.
Zobacz
Ile kosztuje szyba do okna?
Pęknięta lub całkowicie rozbita szyba musi zostać wymieniona. Może to być spowodowane...
Montaż okien dachowych - cena i wykonanie krok...
Montażem okien dachowych zajmują się zazwyczaj dekarze, którzy wykonują również prace...
Jaka jest różnica między meblami biurowymi a...
Meble, których używasz do pracy muszą być wygodne i funkcjonalne. To wyłącznie od Ciebie...
Komentarze (0)