Polecamy

Najlepszy rodzaj oświetlenia dla każdego pokoju w Twoim domu

Najlepsze kuracje przeciwstarzeniowe w gabinecie dermatologa

Dom i ogród

Montaż okien dachowych - cena i wykonanie krok po kroku

Montażem okien dachowych zajmują się zazwyczaj dekarze, którzy wykonują również prace dekarskie. Okna połaciowe mogą być montowane na dachu, który został już ukończony. Co warto wiedzieć o montażu okien dachowych?

Montaż okien dachowych polega na zainstalowaniu ramy w otworze okiennym. Następnie należy zamontować kołnierz paroizolacyjny, izolację i skrzydło okienne.

Ile będzie kosztował montaż okien dachowych i kiedy można go wykonać?

Okna dachowe można montować w gotowym dachu. Praca jest łatwiejsza i jest mniejsza szansa na uszkodzenie lub przeciekanie dachu, gdy okna są montowane razem z pokryciem dachowym. Podczas instalacji okna dachowego na istniejącym dachu konieczne będzie usunięcie pokrycia dachowego.

Okna dachowe z montażem powinno być przekazane certyfikowanemu dekarzowi lub firmie przez producenta okien. Koszt montażu okna montowanego w dachu zależy od jego rodzaju i standardu. Złożoność obróbek blacharskich otaczających otwory okienne również wpływa na ostateczny koszt montażu okien połaciowych. Koszty montażu mogą się wahać od 400 do 600 zł za okno dachowe.

Montaż okien dachowych a rozstaw krokwi

Choć producenci okien oferują produkty, które pasują do standardowego rozstawu krokwi, nie ma konieczności dostosowywania rozmiaru okien dachowych do rozstawu krokwi. Łatwiej jest zamontować okna, których szerokość jest o około 6 cm mniejsza niż przestrzeń między krokwiami (po 3 cm z każdej strony). Jeśli szerokość jest inna, najlepiej skonsultować się z projektantem lub konstruktorem. Możliwy jest montaż okna dachowego na wymianach lub łatach. Gdy szerokość jest mniejsza niż rozstaw krokwi, okno można zamontować na łatach, które przykręca się do konstrukcji dachu. Jeśli świetlik jest większy od rozstawu krokwi, należy go zamontować przy użyciu wymianów. Belki poziome są oddalone od dolnej i wyższej krawędzi okna o 30-50 cm. Jeśli wybierzemy ten sposób montażu, konieczne będzie usunięcie fragmentu krokwi.

Okno dachowe

Montaż okna montowanego na dachu krok po kroku

Warto wiedzieć, że prawidłowo zamontowane okna dachowe powinny mieć taką samą wysokość jak okna tradycyjne. Dolna krawędź okna powinna znajdować się około 100 cm od podłogi, a górna 200 cm. Ważna jest również głębokość osadzenia okna. Okno będzie umieszczone tak, aby nie wystawało ponad powierzchnię połaci dachowej, jeśli izolacja termiczna będzie prawidłowa i wyeliminowane zostaną mostki termiczne. Montaż typowego okna dachowego może trwać kilka godzin. Zależy to od rodzaju dachu i wielkości okna. Czas ten może się jednak wydłużyć, jeśli konieczne będzie naruszenie konstrukcji okna.

Pierwszym krokiem do zamontowania okna dachowego jest przygotowanie otworu. Obejmuje to przecięcie membrany dachowej lub usunięcie istniejącego pokrycia, jeśli jest to stary dach. Może to być również wycięcie fragmentu krokwi i ich wymiana lub przykręcenie łat. Następnie montowana jest rama okna dachowego. Następnie do ramy przykręca się kątowniki montażowe. W środku montuje się kątowniki, aby zmieścić długie okna.

Następnie ramę umieszcza się w otworze, a kątowniki przykręca się do łat. Aby utrzymać ramę w poziomie, najlepiej nie przykręcać wszystkich kątowników naraz. Zamontuj skrzydło w ramie, aby sprawdzić, czy szczeliny pionowe i poziome są równe i równoległe na całej długości. Następnie przykręca się ościeżnicę i usuwa skrzydło okienne, jeśli szczeliny są prawidłowe. Kolejny etap wiąże się z zabezpieczeniem termicznym i przeciwwilgociowym okna. Do tego celu wykorzystuje się zazwyczaj materiały dostarczone przez producenta okien. Są one idealnie dopasowane do wielkości konkretnego okna, a montaż przebiega znacznie szybciej.

Następnie nad oknem montuje się system odwadniający, który dodatkowo chroni je przed wilgocią. To czas na zainstalowanie kołnierza, który jest paroprzepuszczalny i powinien być dopasowany zarówno do rodzaju dachu, jak i wielkości okna. W instrukcji montażu należy określić wymagane odległości między dachem a oknem. Ważne jest, aby zachować te odległości dokładnie, aby kołnierze skutecznie i prawidłowo odprowadzały wodę z obszaru okna. Montaż kończy się przykręceniem osłony okna, górnej części kołnierza i ułożeniem pokrycia dachowego wokół okien.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Ile kosztuje szyba do okna?

Pęknięta lub całkowicie rozbita szyba musi zostać wymieniona. Może to być spowodowane...

Jaka jest różnica między meblami biurowymi a...

Meble, których używasz do pracy muszą być wygodne i funkcjonalne. To wyłącznie od Ciebie...

Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?

Czy sprawia Ci przyjemność gotowanie? Uwielbiam eksperymentować w kuchni i choć nie przepadam...