Polecamy

Choroba Baastrupa - to warto wiedzieć

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy

Dom i ogród

Najlepszy rodzaj oświetlenia dla każdego pokoju w Twoim domu

Każdy pokój w Twoim domu służy innemu celowi, a wybór oświetlenia powinien to odzwierciedlać. Niektóre obszary - takie jak kuchnia lub pralnia - wymagają oświetlenia zorientowanego na zadania, podczas gdy inne - podobne do salonów - lepiej nadają się do bardziej pośredniego, ogólnego oświetlenia. Oznacza to, że rodzaj opraw, natężenie światła i lokalizacja oświetlenia powinny się różnić w poszczególnych pomieszczeniach. Aby określić najlepsze oświetlenie dla każdego pomieszczenia w Twoim domu, zwróciliśmy się do ekspertów z American Lighting Association. Poniżej znajduje się zestawienie, jak wyposażyć każdy obszar domu w optymalne oświetlenie.

Oświetlenie dla kuchni

Większość kuchni, zwłaszcza tych większych, będzie potrzebowała kilku rodzajów oświetlenia, aby uzyskać odpowiednie oświetlenie. Do oświetlenia otoczenia (lub ogólnego) należy wybrać oprawę sufitową lub wnękową, która równomiernie rozprowadza światło w pomieszczeniu. Następnie należy zainstalować źródła światła bezpośrednio nad miejscami pracy, aby zapewnić oświetlenie zadaniowe. Wisiory (które powinny wisieć około 35-40 cali nad powierzchnią) są popularną oprawą oświetleniową nad wyspą, a lampy podtynkowe doskonale nadają się do miejsc przygotowywania żywności.

Uzupełnij swój plan oświetlenia kuchennego o oświetlenie akcentujące dla dodatkowej funkcji. Oświetlenie taśmowe w obszarze palca u nogi (między szafką a podłogą) może zapewnić miękkie światło podczas nocnych wycieczek do kuchni. Lampy taśmowe lub downlighty mogą prezentować naczynia na otwartych półkach lub w szklanych szafkach frontowych.

Obszary zadaniowe kuchni, takie jak wyspa lub inne miejsca, w których zazwyczaj sieka się warzywa, wymagają intensywniejszego oświetlenia. Około 70-80 lumenów na stopę kwadratową to dobra zasada, o której należy pamiętać podczas robienia zakupów na żarówki. Ogólnie rzecz biorąc, na obszarach kuchni, które nie są wykorzystywane do przygotowywania posiłków, wystarczy około 30-40 lumenów na stopę kwadratową.

Oprawy do jadalni

Jadalnia jest miejscem, gdzie odbywają się rozmowy i spotkania towarzyskie, co oznacza, że ciemna, cienista atmosfera nie jest idealna. Dobre oświetlenie ogólne jest niezbędne, dlatego oprawy sufitowe, w tym podtynkowe i wpuszczane, dobrze sprawdzają się w jadalni.

W przypadku oświetlenia w jadalni, które jest bardziej wyraziste, żyrandol może być zarówno dekoracyjny, jak i funkcjonalny dla zapewnienia ogólnego światła. Przy instalacji żyrandola należy pamiętać, że powinien on wisieć około 33 cali nad stołem w jadalni z 8-metrowym sufitem. Na każdą stopę powyżej 8 stóp należy dodać 3 cale do miary powyższego stołu. W przypadku żarówek, należy dążyć do dostarczenia około 30-40 lumenów na stopę kwadratową.

Oświetlenie salonu

Pokoje mieszkalne często służą wielu celom, więc będziesz chciał światła, które można łatwo dostosować do swobodnej rozrywki, przytulnych nocy filmowych i innych działań. Elastyczne oświetlenie torów to inteligentny wybór dla obszarów mieszkalnych, ponieważ może zapewnić oświetlenie otoczenia, zadań lub akcentów. W każdej chwili możesz przesuwać, obracać, obracać i kierować poszczególne światła, aby zmienić swój schemat oświetlenia. Regulowane wiązki pozwalają na uzyskanie żądanego wzoru lub umycie światła bez konieczności wymiany żarówek.

Jeśli w Twoim salonie znajduje się telewizor, stwórz wrażenie kina z lampami, które nie powodują cieni i odblasków. Wisiorki są idealnym oświetleniem salonu, gdy telewizor jest wyłączony. Gdy są włączone, przyciemniane gzymsy, światła gąsienicowe i profile z lampami uplight pozwalają na bezpieczne poruszanie się bez rozpraszania uwagi na akcję. Około 10-20 lumenów na stopę kwadratową nadaje się zazwyczaj do salonów.

Światła łazienkowe

Złe oświetlenie w łazience może być niepochlebne, a nawet niebezpieczne. Unikaj świateł, które skierowane są w dół na lustro, ponieważ będą one rzucać niepożądane cienie. Zamiast tego, umieść oprawy, takie jak wisiorki lub sconces, po każdej stronie lustra, aby uzyskać bardziej zrównoważone oświetlenie. W przypadku wspólnej łazienki należy rozważyć regulowane sconcesy, które mogą dostosować się do konkretnych potrzeb oświetleniowych. Jasne światło jest najlepsze dla łazienek, więc planuj świecić około 70-80 lumenów na stopę kwadratową.

Oświetlenie korytarzy

Jako obszary przejściowe między pomieszczeniami, korytarze nie stwarzają tak wielu specyficznych problemów z oświetleniem jak inne pomieszczenia. Wybierz podtynkową oprawę sufitową, aby uzyskać niepozorne światło, lub przymocuj kilka kinkietów wzdłuż ściany, aby uzyskać oświetlenie pośrednie. Zazwyczaj w korytarzach nie jest potrzebne szczególnie jasne światło, więc zazwyczaj wystarczy 5-10 lumenów na stopę kwadratową.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Ile kosztuje szyba do okna?

Pęknięta lub całkowicie rozbita szyba musi zostać wymieniona. Może to być spowodowane...

Montaż okien dachowych - cena i wykonanie krok...

Montażem okien dachowych zajmują się zazwyczaj dekarze, którzy wykonują również prace...

Jaka jest różnica między meblami biurowymi a...

Meble, których używasz do pracy muszą być wygodne i funkcjonalne. To wyłącznie od Ciebie...