Polecamy

Optometrysta w Krakowie i jego możliwości

Salon z kominkiem - jak go urządzić?

Dom i ogród

Jakie wymogi należy spełnić, aby drewno konstrukcyjne otrzymało certyfikat CE?

Oznaczenie CE, które posiada każdy materiał drewniany w ofercie Best Timber Polska, stanowi potwierdzenie spełniania rygorystycznych norm jakości określanych przez Unię Europejską w zakresie produkcji i wytwarzania drewna. Materiał jest w 100% bezpieczny dla zdrowia, przyjazny dla środowiska i niezawodny w użytkowaniu. Każdy producent, którego produkty otrzymają ten certyfikat, będzie mógł sprzedawać swoim klientom najwyższej jakości materiały.

Drewno konstrukcyjne, które trafia na rynek od 2012 roku, obowiązkowo musi posiadać certyfikat CE. W innym przypadku uznawane jest za niespełniające norm, a jego sprzedawanie jest nielegalne. Ten obowiązek dotyczy drewna, które ma przeznaczenie do budowy konstrukcji nośnych, czyli tworzenia więźby dachowej, wiat garażowych, architektury ogrodowej czy innych tego typu konstrukcji.

Jak producent może ubiegać się o certyfikat CE?

Każdy zakład produkcyjny, który ubiega się o certyfikat CE musi wdrożyć w zakresie swojej działalności Zakładową Kontrolę Produkcji. Zadaniem tego organu będzie spisywanie i przygotowywanie wszystkich dokumentów dotyczących poszczególnych etapów produkcji drewna konstrukcyjnego. W dokumentacji muszą znaleźć się informacje o złożonym przez klienta zamówieniu, potwierdzeniu jego zakupu, jak i o wszystkich działaniach, jakie producent podejmie, aby we właściwy sposób przygotować drewno, zgodnie z wymaganiami zamawiającego.

Zadaniem każdego producenta jest weryfikacja zamówionego drewna pod względem jego jakości i zgodności z normami. Kluczowym warunkiem, jakie drewno musi spełnić, aby otrzymać certyfikat CE jest jego wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Pierwszym etapem sprawdzania drewna jest jego ocena wizualna przez tzw. brakarza, który posiada rozległą wiedzę na temat materiałów drewnianych. Wyklucza on gatunki, które będą podlegały klasyfikacji najgorszej i segreguje pozostałe w taki sposób, aby przydzielić je do klasy wybornej oraz średniej. Najwięcej będzie materiału średniej jakości, który jest w stanie sprostać standardowym wymaganiom potrzebnych do wykorzystania w celach konstrukcyjnych. Taką kwalifikację najczęściej otrzymuje drewno KVH, a także drewno klejone warstwowo BSH.

Aby działać zgodnie z przyjętymi normami i zasadami, producent jest zobowiązany opisać każdą swoją decyzję i ją udokumentować. Nie może działać poza schematami, a jedynie w obrębie przyjętego prawa. Dzięki temu klient otrzymuje materiał bezpieczny do wykorzystania w celach budowlanych. Cała dokumentacja, jaką tworzy producent na etapie przygotowywania drewna do certyfikacji musi być składowana przez 10 lat.

Oznakowanie, które otrzyma drewno konstrukcyjne musi również spełniać określone wymogi. Musi być widoczne, czytelne, a szata graficzna powinna być zgodna z wytycznymi UE. Dopiero wtedy można mówić o tym, że drewno posiada certyfikat zgodności.

Cały proces ubiegania się o certyfikat CE jest skomplikowany, czasochłonny i kosztowny, ale rzeczywiście niezbędny, jeżeli klimat ma mieć pewność zakupu drewna bezpiecznego, wytrzymałego i spełniającego określone normy.

Dotkliwe kary dla producentów sprzedających drewno bez certyfikatów

Nawet 100 tysięcy złotych kary może otrzymać przedsiębiorca, który zdecyduje się na nielegalną sprzedaż drewna nieposiadającego certyfikatu CE.

O taki certyfikat musi ubiegać się każdy producent i sprzedawca drewna konstrukcyjnego. Na stronie internetowej Best Timber Polska znajdziesz na ten temat szczegółowe informacje w widocznym miejscu. Tym samym klient otrzymuje potwierdzenie, że korzysta z usług profesjonalnego sprzedawcy, który dba o jego bezpieczeństwo i chce, aby zostały stworzone konstrukcje trwałe przez lata. Takie mogą powstać tylko z idealnie przygotowanego, spełniającego określone normy drewna konstrukcyjnego.

Co zyskuje producent, gdy posiada certyfikat CE na drewno konstrukcyjne?

Legalna sprzedaż jest największym atutem posiadania certyfikatu CE na drewno konstrukcyjne. Jeżeli chcesz prowadzić działalność zgodną z prawem i sprzedawać materiał do budowy domów, musisz spełnić wymóg certyfikacji.

Każda firma oferująca drewno konstrukcyjne, która posiada certyfikat CE jest dużo bardziej wiarygodna w oczach klientów, jej pozycja na rynku umacnia się, uznawana jest za profesjonalną. Jakość wyrobów nie budzi żadnych wątpliwości, klient ma przekonanie, że kupuje materiał poddawany profesjonalnemu suszeniu, obróbce i składowany w bezpiecznych warunkach.

Stosując się do zasad ubiegania się o certyfikat CE, można zastosować usystematyzowany proces produkcji, na którego etapie nie zapomina się o żadnych ważnych kwestiach, ponieważ trzeba postępować według protokołu. Ewentualne reklamacje udaje się również rozpatrywać w prostszy sposób, ponieważ wszystkie działania są udokumentowane, szczegółowo opisane.

Certyfikacja drewna konstrukcyjnego w Polsce jest tak samo popularna i konieczna, jak w pozostałych europejskich krajach. Tego aspektu nie wolno omijać, a zupełnie jest to bezzasadne, jeżeli chce się prowadzić działalność legalną, nastawioną na uzyskanie jak największych korzyści dla klienta.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Ile kosztuje szyba do okna?

Pęknięta lub całkowicie rozbita szyba musi zostać wymieniona. Może to być spowodowane...

Montaż okien dachowych - cena i wykonanie krok...

Montażem okien dachowych zajmują się zazwyczaj dekarze, którzy wykonują również prace...

Jaka jest różnica między meblami biurowymi a...

Meble, których używasz do pracy muszą być wygodne i funkcjonalne. To wyłącznie od Ciebie...