Co warto wiedzieć o płytkach wielkoformatowych?
Płytki wielkoformatowe coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Zwykle podbijają serca miłośników ciekawych stylizacji i pewnym jest to, że nie dzieje się tak bez przyczyny. To idealne tło dla wielu aranżacji mające dodatkową zaletę – podkreślanie tego, że przestrzeń ma nowoczesny charakter. To także idealny sposób na stworzenie jednolitej powierzchni, która będzie do złudzenia przypominać kamień, drewno albo metal – w zależności od koncepcji inwestora.
Czas na definicję
Producenci płytek zgodnie uznają za wielkoformatowe te z nich, których powierzchnia przekracza 1600 centymetrów kwadratowych. Oczywiście, nie mamy do czynienia z grupa jednolitą, możemy więc spotkać tu zarówno formaty takie, jak 30 na 60 centymetrów, jak i 60 na 60 centymetrów. Nieco innym pytaniem jest to, czy płytki wielkoformatowe rzeczywiście można dziś jeszcze określić mianem wielkich, skoro coraz powszechniejsze jest odchodzenie od formatów takich, jak 30 na 30 oraz 45 na 45 centymetrów. Osoby zawodowo zajmujące się projektowaniem wnętrz odchodzą od takiego nazewnictwa, często można więc usłyszeć od nich, że mówimy raczej o płytkach standardowych. Wynika to przede wszystkim ze stałości tego trendu wnętrzarskiego. Owszem, ciągle możemy spotkać się z takimi wnętrzami, w których zastosowano mniejsze formaty, zwykle jednak dzieje się tak dlatego, że miał być to celowy zabieg stylistyczny.
Nie oznacza to zresztą wcale, że ewolucja wymiarów w płytkach jest już zakończona. Na pierwszy plan wysuwają się nadal potrzeby klientów, za którymi chcą nadążyć producenci. Nic więc dziwnego, że fachowa terminologia jest redefiniowana i w wielu firmach o płytkach wielkoformatowych można mówić jedynie w przypadku tych o wymiarach 50 na 100 centymetrów.
Skąd się wzięło zapotrzebowanie na wielki format?
Jeśli mówimy o płytkach gresowych i ceramicznych w polskich domach, nie możemy nie zgodzić się z tym, że ich obecność w nich nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Są one zresztą wysoko cenione zarówno ze względu na trwałość, jak i łatwość eksploatacji. Nie oznacza to jednak, że nie zmieniają się wnętrza, do których trafiają wspomniane płytki. Dziś stawia się w nich zarówno na lekkość, jak i na prostotę form. W cenie są także otwarte przestrzenie. Płytki w takim otoczeniu mają więc do odegrania coraz większą rolę. Płytki wielkoformatowe pojawiają się zresztą nie tylko na podłodze, ale i na ścianie. W obu przypadkach można zgodzić się z tym, że świetnie prezentują się zwłaszcza we wnętrzach minimalistycznych, w których podkreślają typowy dla nich nowoczesny charakter. Okazuje się jednak, że bez większych obaw możemy zaprosić je również do wnętrz rustykalnych oraz tych, w których dominuje stylistyka glamour. Używając ich możemy spodziewać się powierzchni nie tylko gładkich, ale również niemal pozbawionych spoin, a takie pasują do wnętrza w każdym stylu. Liczba wzorów i faktur, wśród których możemy wybierać, także wydaje się być nieograniczona. Wielkie formaty pojawiają się przede wszystkim w salonach i łazienkach, bez obaw można jednak wprowadzić je również do kuchni.
Zobacz
Ile kosztuje szyba do okna?
Pęknięta lub całkowicie rozbita szyba musi zostać wymieniona. Może to być spowodowane...
Montaż okien dachowych - cena i wykonanie krok...
Montażem okien dachowych zajmują się zazwyczaj dekarze, którzy wykonują również prace...
Jaka jest różnica między meblami biurowymi a...
Meble, których używasz do pracy muszą być wygodne i funkcjonalne. To wyłącznie od Ciebie...
Komentarze (0)