Polecamy

Trendy w modzie męskiej lato 2023: Top 5 propozycji, które warto...

7 produktów, które po zmieszaniu z alkoholem zniszczą Twój...

Zakupy online

Bezpieczne zakupy i płacenie przez Internet

Zakupy online to świetny sposób na porównanie cen, znalezienie okazji i zaoszczędzenie pieniędzy z dowolnego miejsca dzięki internetowemu lub mobilnemu połączeniu danych. Jednak wraz ze wzrostem jego popularności, rośnie też ryzyko, ponieważ coraz więcej osób próbuje wyłudzić od Ciebie pieniądze lub ukraść dane karty. Na szczęście, jeśli zastosujesz się do kilku prostych zasad, możesz mieć pewność, że zakupy online będą bezpieczne.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa zakupów online

To kilka naprawdę prostych sposobów na bezpieczne zakupy online, z których możesz korzystać każdego dnia:

  1. Poszukaj w sklepach internetowych, aby upewnić się, że są one legalne.
  2. Upewnij się, że strona jest bezpieczna.
  3. Poznaj swoje prawa i politykę firmy w zakresie zwrotów.
  4. Aktualizuj oprogramowanie i ochronę antywirusową i używaj silnych haseł do kont online.
  5. Nie używaj publicznego Wi-Fi. Twoje standardowe połączenie danych jest bardziej bezpieczne.
  6. Płać kartą kredytową. Będziesz miał większą ochronę. Alternatywnie, usługi online takie jak PayPal oznaczają, że oszuści nie będą w stanie uzyskać Twoich danych bankowych.
  7. Bądź mądry. Jeśli dana transakcja wygląda zbyt dobrze, aby była prawdziwa, to prawdopodobnie tak jest.

Więcej informacji na temat tych wskazówek znajdziesz w pozostałej części naszego przewodnika.

Jak bezpiecznie robić zakupy online

Zbadaj stronę internetową i sprzedawcę

Istnieją tysiące stron internetowych, na których można robić zakupy w Internecie, wiele z nich ma tysiące niezależnych sprzedawców. Większość z nich jest całkowicie legalna, ale wykrycie tych nieuczciwych wymaga trochę badań.

Jeśli korzystasz ze strony internetowej, z której wcześniej nie korzystałeś, poszukaj jej online, aby sprawdzić, czy nie ma negatywnej opinii. Dla niezależnych sprzedawców na stronie internetowej, możesz sprawdzić ich opinie online na stronie takiej jak TrustPilot.

Bardziej znane strony internetowe poświęcone handlowi elektronicznemu są z pewnością bardziej niezawodne, ale mogą być podatne na ataki pharmingowe. Więcej o nich dowiesz się później. W razie wątpliwości sprawdź rejestr Companies House lub, w przypadku firm świadczących usługi finansowe, rejestr Financial Conduct Authority (FCA).

Zwroty i podrabianie

Jest też kilka informacji, o których powinieneś się dowiedzieć przed dokonaniem zakupu online.

Jak długo będzie trwała dostawa i skąd jest wysyłany przedmiot? Sprzedawca z Wielkiej Brytanii lub Europy powinien być w stanie dostarczyć towar w ciągu tygodnia, jeśli jest on dostępny w magazynie.

Jaka jest polityka zwrotów? Jeśli wydaje się, że nie ma takiej polityki, powinieneś być podejrzliwy. Wiedza na temat polityki zwrotów pomoże Ci, jeśli coś nie zostanie dostarczone lub dotrze do Ciebie zepsute, nawet jeśli sprzedawca nie próbował Cię oszukać.

Dowiedz się więcej o swoich ogólnych prawach konsumenckich w tym pomocnym przewodniku.

Istnieje również duży internetowy rynek sprzedaży podrabianych towarów. Mogą one być trudne do zauważenia, nawet jeśli masz produkt w ręku. Ale będąc tego świadomym i badając to, co naprawdę będzie kosztować, można zorientować się, kiedy oferta jest zbyt dobra, aby była prawdziwa.

Jak możesz sprawdzić, czy strona internetowa jest bezpieczna

Tylko zawsze umieszczaj dane swojej karty na bezpiecznych stronach internetowych. Bądź na bieżąco z następującymi wskazówkami, aby wiedzieć, że robisz zakupy bezpiecznie. Pamiętaj, że oznacza to tylko, że strona jest bezpieczna, a nie, że sprzedawca jest uczciwy.

Symbol kłódki - w pasku adresu obok adresu strony internetowej powinna znajdować się kłódka.

Adres strony internetowej - należy zacząć od https://. Skrót S oznacza bezpieczne

Zielony pasek adresu - w niektórych przeglądarkach i witrynach internetowych pasek adresu zmienia kolor na zielony.

Ważny certyfikat - Jeśli klikniesz na symbol kłódki lub po prostu na lewo od paska adresu, powinieneś zobaczyć informacje na certyfikacie strony. Powinna ona zawierać informację, kto zarejestrował stronę. Jeśli otrzymasz ostrzeżenie o certyfikacie, unikaj strony.

Czym są oszustwa internetowe polegające na pharmingu

Powinieneś też być świadomy oszustw polegających na wyłudzaniu informacji, gdzie oszuści atakują stronę, z której próbujesz korzystać.

Wygląda na to, że trafiłeś na właściwą stronę internetową, ale jest to podrobiona wersja przeznaczona do kradzieży Twoich informacji. Szukaj dziwnie wyglądających adresów internetowych z wybranymi numerami lub inną pisownią.

Bezpieczeństwo online

Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci.

Upewnij się, że Twoje oprogramowanie i ochrona antywirusowa są aktualne. Aktualizacje często zawierają zmiany, które pomagają chronić Ciebie i Twoje urządzenia przed oszustami i przestępcami internetowymi.

Zawsze wybieraj silne hasła do swoich kont online, używając kombinacji wielkich, małych i średnich liter, liczby i znaków specjalnych. Użycie wyrażenia lub zdania jest dobrą praktyką.

Bezpieczeństwo Wi-Fi

Upewnij się, że łącze internetowe, z którego korzystasz, jest bezpieczne. Nie używaj publicznego Wi-Fi w kawiarniach, centrach handlowych i innych miejscach do robienia zakupów online, korzystania z bankowości internetowej ani niczego innego, co wymaga przesłania danych osobowych.

Dzieje się tak dlatego, że publiczny bezprzewodowy dostęp do Internetu jest często niezabezpieczony, co oznacza, że wszelkie informacje wysyłane w trakcie połączenia z tymi sieciami mogą być dostępne dla oszustów. Nawet Twoje zwykłe dane z telefonów komórkowych są bezpieczniejsze niż publiczne Wi-Fi.

Najbezpieczniejszy sposób dokonywania zakupów online

Ochrona siebie podczas płatności jest bardzo ważna. Możesz stracić trochę pieniędzy, jeśli kupujesz od fałszywego sprzedawcy, ale możesz stracić wiele, a nawet wszystko, jeśli Twoje dane zostaną skradzione.

Wiele banków i towarzystw budowlanych dodaje dodatkowe zabezpieczenia przy zakupie online, co wiąże się z dwuskładnikową autoryzacją (2FA).

Oznacza to, że gdy jesteś przy kasie online, będziesz musiał przejść dodatkowy poziom bezpieczeństwa, aby udowodnić, że to ty dokonujesz zakupu.

Najczęstszą formą 2FA jest jednorazowy kod, wysyłany SMS-em na numer telefonu zarejestrowany na koncie. Może on jednak obejmować również pytanie zabezpieczające, zalogowanie się do aplikacji bankowości mobilnej lub skanowanie odcisków palców.

Warto zastanowić się nad korzystaniem z usług pieniądza elektronicznego, takich jak PayPal, ponieważ nie musisz podawać prawdziwych danych swojej karty.

Jak jesteś chroniony używając karty do zakupu online

Zgodnie z sekcją 75 Ustawy o kredycie konsumenckim, płacenie kartą kredytową daje również dodatkową ochronę przy zakupach powyżej 100 do 30,000 funtów. Oznacza to, że dostawca karty kredytowej ponosi taką samą odpowiedzialność jak sprzedawca za wadliwe, niezadowalające lub niedostarczone produkty.

Możesz być również objęty ubezpieczeniem w przypadku zakupów poniżej 100 funtów, dokonanych na karcie debetowej lub kredytowej w ramach dobrowolnego programu zwanego chargeback. Pozwala to na ubieganie się o zwrot pieniędzy od operatora karty, jeśli zakup nie zostanie dokonany lub jest wadliwy.

Co zrobić, jeśli coś pójdzie nie tak?

Pierwszym krokiem, jeśli otrzymałeś niewłaściwy lub wadliwy przedmiot, powinien być kontakt ze sprzedawcą internetowym i stroną internetową, z której korzystałeś, np. eBay lub Amazon.

Jeśli zapłaciłeś kartą i nie jesteś zadowolony z odpowiedzi sprzedawcy internetowego lub nie otrzymałeś odpowiedzi, skontaktuj się z dostawcą karty.

Jeśli uważasz, że Twoja karta została użyta w sposób oszukańczy, poinformuj o tym natychmiast bank, aby mógł zaprzestać jej dalszego używania.

Tak długo, jak długo nie działasz w sposób nieuczciwy lub niedbały, zazwyczaj otrzymasz zwrot pieniędzy z firmy obsługującej Twoją kartę, jeśli dane karty są wykorzystywane przez przestępcę do popełnienia oszustwa w Internecie.

Jeśli uważasz, że jesteś celem oszustwa, możesz również zgłosić ten fakt do Action Fraud pod numerem telefonu 0300 123 2040, skorzystać z narzędzia do raportowania online lub na stronie FCA Scam Smart, która otwiera się w nowym oknie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Gąbki polerskie do polerowania samochodu: Czym...

Gąbki polerskie to nieodzowny element procesu polerowania samochodu. Wybór odpowiednich gąbek...

Salon jubilerski: Jaki sklep z biżuterią...

Salon jubilerski to miejsce, które specjalizuje się w sprzedaży biżuterii, pierścionków...

Trendy w modzie męskiej lato 2023: Top 5...

Trendy w modzie męskiej na lato 2023 to pudełkowe koszule, neony i denim od stóp do głów...