Polecamy

Kolorowy dom projektanta pełen zgromadzonych skarbów

Soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, a może miesięczne – które...

Zdrowie i uroda

Tajemnicza osobowość typu borderline

Osobowość typu borderline to termin wykorzystywany do opisywania poważnego zaburzenia psychicznego. Jego znakiem rozpoznawczym jest wyjątkowa niestabilność obserwowana nie tylko na poziomie emocji i zachowania, ale również relacji międzyludzkich, a nawet obrazu samego siebie. Niestabilność ta może mieć wyjątkowo poważne negatywne konsekwencje. Często doprowadza do rozpadu rodziny, jest też niszcząca dla życia zawodowego utrudniając planowanie oraz przewidywanie.

Początkowo największą popularnością cieszyła się teoria zgodnie z którą borderline było zaburzeniem z pogranicza psychozy. Z czasem okazało się jednak, że winę za nie ponoszą uszkodzone mechanizmy odpowiadające za regulowanie emocji. I choć osobowość typu borderline nie jest znana tak dobrze, jak choćby schizofrenia, mamy do czynienia z problemem stosunkowo częstym, z zachorowalnością w granicach dwóch procent. Badania statystyczne zwracają uwagę na to, że mamy do czynienia z problemem szczególnie charakterystycznym dla młodych kobiet.

Objawy osobowości typu borderline

Pacjenci zmagający się z problemem schizofrenii oraz choroby afektywnej dwubiegunowej potrafią przez długie tygodnie pozostawać w tym samym nastroju. Osoba z BDP, w przeciwieństwie do nich, doświadcza gwałtownych emocji w krótkim czasie. Jednego dnia może być to złość, lęk i głębokie załamanie, żadna z tych emocji nie jest przy tym kontrolowana. Intensywne przeżywanie emocji może mieć bardzo poważne konsekwencje. Zwykle generuje impulsywne, nieprzemyślane zachowania, autoagresję oraz skłonność do konfliktów z otoczeniem. Chory stara się wyciszyć wewnętrzną burzę, jaka w nim szaleje, często jednak nie decyduje się na leczenie, ale na sięganie po substancje psychoaktywne oraz alkohol.

Osoby zmagające się z tym schorzeniem przeważnie mają tendencję do wystawiania samym sobie negatywnej oceny. Postrzegają się jako ludzi złych i fałszywych. Niejednokrotnie odnoszą jednak również wrażenie, że są źle traktowane przez otoczenie. Częste jest u nich także poczucie wypalenia i wewnętrznej pustki. Nie stronią od innych ludzi, związki z nimi charakteryzuje jednak nie tylko intensywność i burzliwość, ale i brak trwałości. Wynika to przede wszystkim z gwałtownych zmian w podejściu do bliskich. Ci mogą być idealizowani i dewaluowani w krótkich odstępach czasu. Pozytywne uczucia pojawiają się nagle, choć jednak są silne, szybko wygasają. Już pierwsze nieporozumienia mogą być przecież uznawane za argument przemawiający za rozstaniem. Nie oznacza to przy tym wcale, że rozstania nie wywołują na takie osoby żadnego wpływu. Osobowość typu borderline łaknie stałości, a co za tym idzie, nie jest w stanie radzić sobie często nawet z drobnymi zmianami planów takimi, jak choćby przesunięcie godziny spotkania.

Osobowość typu borderline - leczenie

Obecnie uważa się, że jedyną przyczynową metodą walki z BDP jest psychoterapia – zarówno indywidualna, jak i grupowa. Niestety, terapia indywidualna musi być wyzwaniem obliczonym na długi czas, często nie może się też obyć bez terapii rodzinnej lub małżeńskiej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Która dieta pudełkowa jest najlepsza?

Diety pudełkowe zdobywają coraz większą popularność w Polsce, a Nowy Sącz nie jest...

Mezoterapia bezigłowa: Innowacyjne rozwiązanie...

Mezoterapia bezigłowa to nowoczesna i mniej inwazyjna metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa...

Likier – czym jest? Jakie są charakterystyczne...

Likier jest rodzajem gęstej i słodkiej wódki. To jednak względne określenie. W krajach...