Polecamy

Hodowla awokado z pestki

Co jest lepsze: QLED czy OLED?

Zdrowie i uroda

Soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, a może miesięczne – które wybrać?

Noszenie okularów w niektórych sytuacjach jest niepraktyczne. Nie każdy też lubi ten przyrząd korygujący wzrok. W takich sytuacjach warto sięgnąć po  wygodną alternatywę  – szkła kontaktowe.  Z roku na rok cieszą się one rosnącą popularnością. Na rynku optycznym dostępnych jest wiele rodzajów soczewek i sięgając po pierwszą parę, można mieć problem z wyborem. Na które najlepiej się zdecydować – jednodniowe, dwutygodniowe, czy może miesięczne? Poznaj wady i zalety, a także zasady pielęgnacji tego typu produktów.

Różnice między soczewkami o przedłużonym trybie noszenia a jednodniowymi

Tryb wymiany to podstawowa kwestia, która rozróżnia soczewki na jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. Ten pierwszy rodzaj po całym dniu noszenia jest wyrzucany. Każdego dnia wkłada się nowe. Można ich używać również w czasie określonych aktywności, np. podczas treningu lub pływania w jeziorze i zdejmować po tych czynnościach. Nie mogą być wykorzystane ponownie. Soczewki dwutygodniowe mogą być używane przez 14 dni w trybie dziennym lub 7 dni w trybie dzień i noc (całodobowo), a miesięczne przez 30 dni – i również nosi się je w trybie dziennym lub całodobowym, przy czym w tym drugim przypadku zaleca się je wyjmować nie rzadziej niż co 5-6 dni. Po wyjęciu należy je przemyć płynem do soczewek i umieścić w specjalnym pojemniku, również z płynem. Odpowiednia pielęgnacja zapewnia bezpieczne użytkowanie.

Zalety i wady soczewek jednodniowych

Wariant jednodniowy to soczewki hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe. Odznaczają się wysokim uwodnieniem i dobrze przepuszczają tlen, co wpływa na komfort ich noszenia. Możliwość częstej wymiany i brak obowiązku odpowiedniej pielęgnacji szkieł sprawia, że są tak popularne i chętnie używane. Przy ich aplikacji należy zachować higienę, jednak po ściągnięciu wyrzucane są do kosza i zakładana jest kolejna, świeża para, więc nie istnieje ryzyko, że zostaną niedokładnie oczyszczone. Mogą być używane jako produkt komplementarny na zmianę z okularami korekcyjnymi. Jeśli na co dzień używa się tradycyjnych okularów i tylko od czasu do czasu potrzebne są szkła kontaktowe, soczewki jednodniowe sprawdzą się znakomicie.  Ten wariant to też dobry wybór, gdy chce się przetestować tę alternatywę dla okularów.

Pielęgnacja soczewek do przedłużonego noszenia

Zarówno soczewki dwutygodniowe, jak i miesięczne wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych po każdorazowym wyciągnięciu. W momencie otwarcia blistra zaczyna upływać czas ich zdatności do użytku. W zależności od wybranego wariantu muszą być wykorzystane w ciągu 14 lub 30 dni, po tym czasie należy je wyrzucić. Wymagają systematycznej wymiany. Nie są dobrą opcją do stosowania okazjonalnego. Sprawdzą się jako produkt noszony regularnie każdego dnia. Są tańszym zakupem niż szkła kontaktowe jednodniowe. Decydując się na nie, należy bezwzględnie przestrzegać zasad pielęgnacji. Powinny być czyszczone specjalnym płynem. Po ściągnięciu muszą być umieszczone w odpowiednim pojemniczku, w którym zostawia się je na całą noc. Codzienna zmiana preparatu wielofunkcyjnego niweluje zanieczyszczenia i bakterie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Likier – czym jest? Jakie są charakterystyczne...

Likier jest rodzajem gęstej i słodkiej wódki. To jednak względne określenie. W krajach...

Czym są feminizowane nasiona konopi?

Najbardziej poszukiwane feminizowane nasiona konopi to te, które zostały poddane feminizacji...

Uzależnienie od komputera - poważny problem...

Uzależnienie od Internetu i pośrednio od niego (siecioholizm) jest stosunkowo nowym zjawiskiem we...