Polecamy

Sporty zimowe dla najmłodszych

Najlepszy rodzaj oświetlenia dla każdego pokoju w Twoim domu

Zdrowie i uroda

Optometrysta w Krakowie i jego możliwości

Zarówno nauki okulistyczne, jak i sama specjalizacja okulisty są nam znane już od czasów starożytnych. Zarówno Hipokrates, jak i jego uczniowie podejmowali się badań chorób oczu starając się odnaleźć pierwsze metody ich leczenia. Nauka o optometrii nie ma aż tak długich tradycji, a sam termin optometrysta pojawił się dopiero roku 1886. Wcześniej pojawił się rozdział pomiędzy tymi, którzy zalecali pacjentom noszenie okularów oraz tymi, którzy je wytwarzali. Pierwsza szkoła optometrii, jeszcze w dziewiętnastym wieku, została założona w Stanach Zjednoczonych.

Kim jest optometrysta?

Dziś optometria to nie tylko nauka, ale i odrębna specjalność oficjalnie uznawana niemal na całym świecie, choć w różnych krajach może wiązać się z nieco innymi kompetencjami. Przykładowo, optometrysta w Krakowie korzysta z prawa przeprowadzania badania funkcji widzenia pacjentów przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Badania wykonywane przez optometrysta zakładają między innymi: sprawdzenie ostrości wzroku, perymetrii, zbadanie widzenia obuocznego oraz określenie tego, jaki pacjent ma rodzaj i stopień ametropii. Co ważne, działania podejmowane przez optometrystę nie ograniczają się do diagnozy głównych objawów charakterystycznych dla chorób oczu. Mamy do czynienia także z osobą, która może decydować o wyborze środków korekcji wzroku, a także wydawać indywidualne zalecenia dla pacjenta. Optometrysta to także osoba, która jest odpowiednią do zapewnienia natychmiastowej opieki medycznej, gdy mówimy o ostrych chorobach i uszkodzeniach narządu wzroku.

Optometrysta, czy optyk

Tak optyk, jak i optometrysta to osoby kompetentne i upoważnione tak do wyboru okularów, jak i soczewek kontaktowych. Optometrysta specjalizuje się zresztą przede wszystkim właśnie w wyborze narzędzi niezbędnych do korekcji wzroku, podczas gdy wiedza okulisty jest bardziej wszechstronna i szczegółowa. Tu warto wspomnieć, że w wielu krajach mamy do czynienia z wyraźnym rozdzieleniem zawodów wykonywanych czy to przez optyków, czy to przez optometrystów. Optometrysta jest przy tym osobą, która nie ogranicza się jedynie do komputerowej diagnostyki wzroku, ale również jest w stanie ocenić to, w jakim stanie znajduje się soczewka i rogówka oraz zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jeśli komuś wydaje się, że stare okulary już od dawna nie sprawdzają się tak, jak się tego od nich oczekuje albo zaczyna dostrzegać u siebie problemy ze wzrokiem, powinien w pierwszej kolejności udać się właśnie do optometrysty. Ten sprawdzi widzenie, oceni, w jaki sposób są postrzegane światła i kolory, będzie w stanie dokonać pomiaru odległości pomiędzy środkami źrenic, a w końcu wystawi receptę czy to na okulary, czy to na soczewki kontaktowe. To także osoba, na której fachową pomoc można liczyć podczas przymierzania soczewek. Optometrysta z pewnością będzie też w stanie wyjaśnić, jak ich używać i rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie. To zawód, który nie może być wykonywany przez każdego. Wymaga zainteresowania technologia i nieustannego śledzenia postępów, jakie notują nauki medyczne.

https://salonsuperoptyk.pl/baza-wiedzy/optyk-a-optometrysta-krakow/mva_yrwv

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Mezoterapia bezigłowa: Innowacyjne rozwiązanie...

Mezoterapia bezigłowa to nowoczesna i mniej inwazyjna metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa...

Likier – czym jest? Jakie są charakterystyczne...

Likier jest rodzajem gęstej i słodkiej wódki. To jednak względne określenie. W krajach...

Czym są feminizowane nasiona konopi?

Najbardziej poszukiwane feminizowane nasiona konopi to te, które zostały poddane feminizacji...