Polecamy

Czy już czas pożegnać pozycjonera?

Choroba Baastrupa - to warto wiedzieć

Zdrowie i uroda

Nagła utrata apetytu u dziecka - jak sobie z nią poradzić?

Jako rodzic lub opiekun, najbardziej podstawową formą opieki, jaką możesz zapewnić swojemu dziecku, jest dbanie o jego zdrową dietę. Zdarza się, że ulubione zupki przestają smakować, a ukochana kaszka na śniadanie nie jest akceptowana. Co zrobić, gdy Twoje dziecko nagle traci apetyt? Co możesz zrobić, aby to naprawić?

Przyczyny braku apetytu u dzieci

Nie ma jednej przyczyny nagłego głodu u dziecka. Może on być spowodowany zarówno czynnikami psychologicznymi, jak i fizycznymi w rozwoju malucha. Ważne jest, aby wykluczyć problemy zdrowotne, ale równie istotne jest zwrócenie uwagi na to, czy rodzaj i ilość posiłków, które podajemy naszemu dziecku jest odpowiednia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny braku apetytu u dziecka:

  • - Neofobia. Jest to częste zjawisko występujące u dzieci w wieku 2-5 lat. Objawia się niechęcią do próbowania nowych, nieznanych smaków. Czy to oznacza, że należy zrezygnować z prób rozszerzania diety dziecka lub namawiania go do jedzenia według własnego uznania? To nie ma znaczenia - podawanie dziecku niechcianego jedzenia to świetny sposób na radzenie sobie z neofobią. Nie oznacza to jednak, że musisz go zmuszać do jedzenia. Pomoże mu to oswoić się z fakturą, smakiem i zapachem jedzenia i w końcu przestanie być straszne.
  • - Nudne menu. Kanapki z pomidorem na śniadanie, zupa pomidorowa co drugi poranek w przedszkolu, a na obiad spaghetti z goata. Drugorzędne smaki również mogą stać się dla dzieci nudne. Możliwe, że często jedzą to samo. Urozmaicanie ich posiłków to dobry pomysł, nie tylko po to, by smaki się nie znudziły, ale także ze względu na zdrową dietę.
  • - Nudne i nieciekawe jest patrzenie na nijakie posiłki. Wiemy, że nie każdy dzień jest dobry na przygotowywanie kolorowych sałatek czy uśmiechniętych kanapek dla dziecka. Jednak często nieatrakcyjny posiłek może negatywnie wpłynąć na jego postrzeganie przez dziecko.
  • - Zmuszanie kogoś do jedzenia. Choć dorosłym może się to wydawać trudne do uwierzenia, dzieci często dokładniej niż my odczuwają głód i sytość. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia, ponieważ spowoduje to w jego umyśle negatywne skojarzenia dotyczące posiłków.
  • - W diecie dziecka jest zbyt dużo słodyczy i niezdrowych przekąsek. Czy Twoje dziecko odmawia jedzenia śniadania? Może kiedyś podjadało w weekendy, a teraz nie chce jeść śniadania. Choć ograniczanie dostępu do produktów mniej zdrowych nie jest dobrym pomysłem, może pomóc dziecku.
  • - Zły przykład do naśladowania. Twoje nawyki żywieniowe będą nadawały ton nawykom Twojego dziecka. Nienasycony apetyt Twojego dziecka nie powinien Cię dziwić, jeśli sam nie jadasz często lub jesz poza domem z byle powodu.
  • - Infekcje i choroby. Zły nastrój lub infekcja mogą czasami powodować nagłe napady głodu u dzieci. Dzieci są bardziej narażone na utratę apetytu, gdy mają problemy z górnymi drogami oddechowymi.

Na utratę apetytu i inne dolegliwości związane z jedzeniem istnieje strona traktująca o zdrowym odżywianiu i diecie - zapetytem.pl

karmienie dziecka

Jak zapobiegać utracie apetytu przez dziecko?

Być może zastanawiasz się, co zrobić, jeśli Twoje dziecko nie odmawia jedzenia z powodu problemów zdrowotnych. Oto nasze sugestie.

  • - Bądź przykładem dla swojego dziecka. Może się wydawać, że maluchy nie zwracają uwagi na to, co, kiedy i ile je rodzic. Jest to jednak nieprawda. Dzieci naśladują Twoje zachowanie i będą jadły razem z Tobą.
  • - Dla zdrowia dziecka ogranicz spożycie przetworzonej żywności, słodyczy, słodkich napojów i słonych przekąsek. Dziecko może stać się mniej głodne, jeśli zje za dużo. Ważne jest, aby przestać podawać dziecku słodkie napoje i przekąski na około dwie godziny przed głównym posiłkiem.
  • - Najlepiej jest podawać małe porcje. Dzieci nie potrzebują takiej samej ilości jedzenia jak dorośli. Nie należy dawać im całego talerza. Lepiej zwiększać porcje stopniowo i zachęcać dziecko do proszenia o dokładkę. Pełny talerz może być demotywujący.
  • - Skróć czas posiłków i wyeliminuj rozpraszacze Czy wiesz, że Twoje dziecko powinno siedzieć przy stole tylko 20 minut? Należy zadbać o to, aby w miejscu spożywania posiłków nie było żadnych rozpraszaczy, takich jak telewizor czy zabawki.
  • - Upewnij się, że przy stole panuje radosna atmosfera. Jeśli dziecko czuje się przytłoczone, zwłaszcza jeśli przeżywa trudne emocje, takie jak płacz czy smutek, to znak, że nie jest szczęśliwe przy stole. Jeśli dziecko jest smutne lub płacze, nie będzie miało ochoty na jedzenie. Pozytywna atmosfera podczas posiłku może pomóc w odzyskaniu apetytu.
  • - Przed rozpoczęciem posiłku należy uspokoić dziecko. Ważne jest, aby przed każdym posiłkiem poświęcić 10-15 minut na uspokojenie dziecka. Pomoże to w poprawie apetytu.
  • - Nagradzaj małe sukcesy i szanuj wybory dokonywane przez dziecko. Zaakceptuj wybór jednego warzywa z różnorodnych i nie narzucaj mu go na siłę.
  • - Dbaj o wygląd potraw. Dzieci chętniej zjedzą danie, które wygląda atrakcyjnie i kolorowo. Np. do jogurtu możesz dodać kilka malin, borówek lub pokrojonych w kostkę brzoskwiń (lub jedno i drugie). Zapewni to większą różnorodność i pomoże urozmaicić obiady kolorowymi warzywami.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaką dietę powinni stosować diabetycy?

Dbanie o odpowiednią dietę jest niezwykle istotne dla osób chorych na cukrzycę. Choroba ta...

Która dieta pudełkowa jest najlepsza?

Diety pudełkowe zdobywają coraz większą popularność w Polsce, a Nowy Sącz nie jest...

Mezoterapia bezigłowa: Innowacyjne rozwiązanie...

Mezoterapia bezigłowa to nowoczesna i mniej inwazyjna metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa...