Polecamy

Środki bezpieczeństwa, które należy podjąć podczas zakupów w...

Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?

Zdrowie i uroda

Na czym polega proces sorpcji na węglu aktywnym?

Sorpcja polega na pochłanianiu przez dowolne ciała stałe cieczy, pary czy gazu. Substancję pochłanianą nazywamy sorbatem, natomiast tę, która pochłania – sorbentem. Jednym z najlepszych znanych nam sorbentów jest węgiel aktywny. Dzięki porowatej strukturze ma zdolność pochłaniania zarówno zanieczyszczeń chemicznych, jak i fizycznych. Dowiedz się, na czym polega proces sorpcji na węglu aktywnym.

Sorpcja i adsorpcja – czym się różnią?

Adsorpcja i absorpcja oraz ogólna wymiana jonowa to procesy, które wspólnie nazywa się sorpcyjnymi. Znaczy to tyle, że sorpcja jest kategorią o wiele szerszą. Czym jednak różni się sorpcja na węglu aktywnym od adsorpcji czy absorpcji? Adsorpcja polega na zewnętrznym wiązaniu zanieczyszczeń do powierzchni węgla aktywnego, natomiast ostatni wspomniany termin znaczy, że absorbent (substancja pochłaniająca) wciąga zanieczyszczenia do swojego wnętrza i pochłania je swoją masą. Dzięki temu węgiel aktywny jest stosowany w wielu dziedzinach życia i przemysłu.

Rodzaje węgla aktywnego

Węgiel aktywny może mieć odmienne postacie. W ich obrębie różni się przykładowo:

  • wielkością i średnicą porów na jego powierzchni,
  • pojemnością węgla, formą pyłu lub granulatu,
  • rozłożeniem kanałów przepływowych (transportowych) i pochłaniających,
  • formowaną lub nieformowaną strukturą,
  • obecnością dodatkowych substancji i impregnatów.

Wszystkie te rodzaje węgla aktywnego (impregnowany, formowany, granulowany czy pylisty) możesz znaleźć przykładowo w ofercie Aces, czyli producenta i dystrybutora produktów węgla aktywnego do różnych zastosowań.

Zastosowania procesu sorpcji na węglu aktywnym

Prawdopodobnie najważniejszym procesem, który wykorzystuje sorpcję na węglu aktywnym, jest oczyszczanie wody. Absorbent ma wówczas postać granulatu, przez który przepuszcza się wodę w celu jej uzdatnienia. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że istnieje możliwość regeneracji właściwości węgla, co pozwala zmniejszać koszty jego wykorzystania. Oczyszczanie wody odnosi się nie tylko do wody pitnej, ale również np. ścieków. Węgiel aktywny z powodzeniem można zastosować także w sytuacjach, gdy zachodzi konieczność oczyszczenia spalin, związków organicznych czy gazów.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Likier – czym jest? Jakie są charakterystyczne...

Likier jest rodzajem gęstej i słodkiej wódki. To jednak względne określenie. W krajach...

Czym są feminizowane nasiona konopi?

Najbardziej poszukiwane feminizowane nasiona konopi to te, które zostały poddane feminizacji...

Uzależnienie od komputera - poważny problem...

Uzależnienie od Internetu i pośrednio od niego (siecioholizm) jest stosunkowo nowym zjawiskiem we...