Polecamy

Co jest lepsze: QLED czy OLED?

10 porad do czyszczenia kuchni, które oszczędzają czas

Zdrowie i uroda

Jakie badania zdrowotne wykonać po 40 roku życia?

Profilaktyka dla osób 40 plus. Jakie badania warto wykonać?

Co możesz zrobić, aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych w wieku 40 lat? Przeczytaj krótki artykuł, w którym dowiesz się jakie są najczęstsze dolegliwości, które dotykają ludzi w wieku 40 lat lub później

Być może nie miałeś wielu poważnych zabiegów medycznych, takich jak poród, złamana kość czy skręcona kostka, ale może wykonywaliście coroczne badania, które wykazały lekkie nieprawidłowości. Może to być podwyższony cholesterol czy zbyt wysokie ciśnienie. Jakie są powszechne badania by, wykryć choroby w wieku 40 lat? Na co zwrócić uwagę?

Jakie badania powinna wykonać kobieta po 40 roku życia?

Jako kobieta powinnaś zacząć poddawać się częstym badaniom mammograficznym. Mammogramy to zdjęcia rentgenowskie piersi i powinny być wykonywane przez lekarza co dwa lata. Testy pap, które szukają nieprawidłowych komórek na szyjce macicy, powinny być wykonywane co roku. Testy pap sprawdzają, czy nie doszło do zakażenia wirusem HPV. Kobiety powinny mieć pierwszy test pap w wieku 21 lat i regularnie wykonywać testy co trzy do pięciu lat. U pań wykonuje się także cytologię zwykłą. Po 40. roku życia należ wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata, a cytologię z badaniem DNA HPV co 5 lat. Ważne jest też regularne samobadanie piersi, które może wykryć guzki w ciele.

Badania dla czterdziestolatka. Jakie warto wykonać?

Mężczyźni w wieku 40 lat, powinni dużą uwagę zwrócić na swoje zdrowie. Wśród chorób, na które są bardziej narażeni niż kobiety, można wyróżnić schorzenia układu krążenia i zagrażający życiu zawał serca. Równie dużym zagrożeniem jest cukrzyca, która często na początku nie daje niepokojących znaków. Na cukrzyce narażeni są panowie po 45. roku życia, zwłaszcza ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Dokładnie ci  z nadwagą lub otyłością czy zdiagnozowanym nadciśnieniem. Ważne jest również, aby badania u lekarza, w tym pomiar ciśnienia krwi, były wykonywane raz w roku. Bada i sprawdza się też tzw. ryzyko sercowo-naczyniowe (czyli ryzyko wystąpienia zgonu z powodu np. zawału serca, udaru mózgu).

badania dla 40 latka

Ogólne badania dla osób po 40 roku życia

Niezależnie od wieku, ważne jest, aby zaplanować rutynowe badania u lekarza. Kontrola ciśnienia krwi jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania problemom, zanim się pojawią. Oprócz corocznych badań kontrolnych, należy regularnie wykonywać badania przesiewowe w kierunku takich chorób jak rak jelita grubego i choroby serca. Ważne jest również, aby zaplanować regularne wizyty u lekarza w celu sprawdzenia poziomu cholesterolu. Twój lekarz będzie w stanie zalecić badania przesiewowe dla tych chorób i może pomóc Ci uniknąć wielu problemów zdrowotnych w późniejszych latach.

  • Badanie krwi pokazuje stan zdrowia pacjenta, w tym obecność różnych chorób występujących we krwi. Analizując liczbę białych krwinek,  lekarz może wyciągnąć wnioski odnośnie stopnia chorobt/zapalenia.
  • Badanie poziomu cukru we krwi jest wykonywane na czczo, z palca lub z żyły. Jest to prosty sposób na wykrycie możliwej cukrzycy. W przypadku wykrycia podwyższonego stężenia glukozy, lekarz zaleci zmiany dotyczące naszej diety. 
  • Badanie moczu również wykaże rozwój cukrzycy lub nieprawidłowości w pracy nerek i innych narządów układu moczowo-płciowego. 
  • Elektrokardiogram kilka czujników pobiera odczyty rytmu serca i drukuje je na papierze. Za pomocą badania EKG specjalista z określi, czy serce pracuje prawidłowo.
  • Fluorografia/radiografia jest wskazana w przypadku chorób układu oddechowego, w szczególności gruźlicy, zapalenia opłucnej i nowotworów. 
  • Coroczne badanie obejmuje również wizytę u urologa w przypadku mężczyzn i u ginekologa w przypadku kobiet. Podczas badań lekarz może wykryć poważne choroby układu moczowo-płciowego.

podstawowe badania dla 40 latka

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Mezoterapia bezigłowa: Innowacyjne rozwiązanie...

Mezoterapia bezigłowa to nowoczesna i mniej inwazyjna metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa...

Likier – czym jest? Jakie są charakterystyczne...

Likier jest rodzajem gęstej i słodkiej wódki. To jednak względne określenie. W krajach...

Czym są feminizowane nasiona konopi?

Najbardziej poszukiwane feminizowane nasiona konopi to te, które zostały poddane feminizacji...