Polecamy

Najlepsze zestawy słuchawkowe Bluetooth

Kominek w domu - porady i wskazówki

Zdrowie i uroda

Ciekawi cię Botox? 10 Rzeczy, które musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz

Botox jest neurotoksyną, która jest wstrzykiwana z igłą

Kiedy ludzie dostają Botox, co dokładnie wkładają sobie w twarz? John Paul Tutela, MD, certyfikowany chirurg plastyczny w Nowym Jorku, wyjaśnia, "Botox jest kosmetyczną neurotoksyną do wstrzykiwania. Jest to bardzo rozcieńczona forma toksyny botulinowej, która znajduje się w bakterii Clostridium botulinum. W tej rozcieńczonej formie jest ona używana do rozluźnienia mięśni - typowo w obrębie czoła, między brwiami i wokół oczu".

Chodzi o to, że jeśli tymczasowo zablokujesz lokalne impulsy nerwowe do określonych mięśni twarzy, nie zrobisz pewnych wyrazów twarzy, więc nie będziesz tworzyć zmarszczek, które przychodzą z nimi, wyjaśnia Tsippora Shainhouse, MD, FAAD, dermatolog z certyfikatem zarządu i pediatra w SkinSafe Dermatology and Skin Care w Beverly Hills w Kalifornii.

Botoks jest bezpieczny, gdy jest zrobiony prawidłowo

Idea igły idącej w kierunku czoła, pomiędzy oczami lub w kierunku brwi może być nieco zniechęcająca, ale proszę być pewnym, że jest to bardzo powszechna (i bardzo pożądana) procedura.

Jest on powszechnie stosowany ze względów kosmetycznych, ale pomaga również złagodzić szereg innych problemów zdrowotnych. (To może również pomóc zapobiegać migrenie i napięciowym bólom głowy.) "Botoks został po raz pierwszy zatwierdzony przez FDA w 1989 roku w celu leczenia skurczu powieki, a teraz może leczyć setki schorzeń, takich jak nadpotliwość (nadmierne pocenie się) lub przewlekłe migreny", mówi Jill S. Waibel, MD, dermatolog w obszarze Miami. Zauważa również, że został on zatwierdzony do celów kosmetycznych w 2002 roku. "Od tego czasu, miliony ludzi mają Botox zrobione bezpiecznie i skutecznie. Ważne jest, aby pamiętać, że Botox jest najbezpieczniejszy, gdy jest używany przez deskę certyfikowanego dermatologa lub chirurga plastycznego."

Nie ma magicznego wieku, żeby to zrobić.

Młodsi pacjenci coraz częściej wskakują na bandaż z botoksu jako środek zapobiegawczy - nawet przed pojawieniem się lub pogłębieniem zmarszczek. Dlatego dermatolodzy nie mogą polecić najlepszego wieku, aby rozpocząć lub spróbować Botox, ponieważ zależy to od celów, wyraz twarzy i preferencji. "Za każdym razem, gdy podnosimy brwi, czy też przymykamy brwi zbliżając je do siebie, zmarszczki w tych miejscach pogłębiają się i powiększają. Dzieje się to powoli przez długi okres czasu, więc nie zauważasz tego na co dzień" - mówi dr Tutela. "Ale jeśli spojrzysz na poziome zmarszczki na czole, gdy nie podnosisz brwi, zauważysz wzrost tych zmarszczek, gdy podniesiesz brwi". Jeżeli utrzymasz tę podniesioną pozycję brwi przez 10 sekund, zauważysz, że gdy się rozluźnisz, zmarszczki na czole są głębsze i liczniejsze. Botoks zapobiega temu." (Dowiedz się więcej o Botoks, wypełniacze i inne procedury.)

Kiedy będzie dobrze zrobione, nie będziesz wyglądał na zamrożonego.

Niektórzy krytycy mówią, że Botox sprawia, że tracisz całą osobowość z twarzy, pozostawiając Ci znacznie mniejszy zakres ruchu, gdy się śmiejesz, lub zły lub zdenerwowany.(Sprawdź te inne Mity o botoksach.) Chociaż prawdą jest, że Twój ruch będzie ograniczony, umiarkowana ilość Botoxu nadal pozwoli Ci reagować i komunikować się w żywy sposób. "Botoks rozluźnia tworzące się zmarszczki mięśnie twarzy w miejscu wstrzyknięcia, takie jak kurze łapki, glabella ("bruzdy" między brwiami) i frontalis (linie czoła)", mówi dr Waibel. "Botoks nie ma wpływu na inne mięśnie twarzy, które są używane do ogólnego wyrazu twarzy."

To nie eliminuje wszystkich zmarszczek.

Ważne jest, aby ustawić się rozsądne oczekiwania dla twojego doświadczenia z Botoxem. "Botox nie pozbywa się wszystkich zmarszczek na twarzy - pozbywa się zmarszczek z wyrazów twarzy", wyjaśnia dr Waibel. "Poprawia wygląd tych zmarszczek, rozluźniając mięśnie. Nie pozbywa się tego, co nazywamy zmarszczkami statycznymi - tych, które widziane są w spoczynku, gdy patrzymy w lustro." Jeśli te zmarszczki Ci przeszkadzają, porozmawiaj ze swoim dermatologiem o zabiegach laserowych, które mogą pomóc w ich wygładzeniu.

Botox jest w rzeczywistości nazwą marki

Być może jest to najbardziej znany, ale Botox jest tylko jednym z rodzajów neurotoksyn na rynku. Inne neurotoksyny to Dysport, który został zatwierdzony przez FDA w 2009 r., i Jeuveau, który został zatwierdzony przez FDA w 2019 r. "Wszystkie one pochodzą z tego samego szczepu bakterii, dlatego też działają zasadniczo w ten sam sposób", wyjaśnia Z. Paul Lorenc, MD, chirurg plastyczny z certyfikatem płytowym na Manhattanie. "Są pewne niuanse różnic między nimi", dodaje. Xeomin jest oczyszczoną neurotoksyną, nazywaną również "nagą cząsteczką", ponieważ nie zawiera żadnych dodatkowych białek powierzchniowych, tak jak robią to Botox i Dysport. Ta "czysta" neurotoksyna migruje głębiej do skóry, działa szybciej i potencjalnie stwarza mniejsze ryzyko reakcji alergicznej. "Teoretycznie, zmniejszenie obciążenia białkowego zmniejsza również szansę na stanie się niereagującym, co oznacza, że pacjent uodporni się na wstrzykiwany neuromodulator" - mówi dr Lorenc. Dysport ma tendencję do rozprzestrzeniania się nieco bardziej niż Botox, więc jest to dobre dla obszarów, które w przeciwnym razie wymagałyby wielokrotnych wstrzyknięć. To również kopie w szybciej niż dwa pozostałe, zwykle pokazując efekty po dwóch do trzech dni, w przeciwieństwie do siedmiu do dziesięciu dni z Botoxem, a pięć do sześciu dni z Xeomin. Po wypróbowaniu różnych neurotoksyn, możesz zdecydować, że lubisz jedną markę lepiej niż inne. (Sprawdźcie końcówki przeciwstarzeniowe dermatolodzy nie powiedzą ci za darmo.)

To może być zabawne na początku

Botoks zajmuje kilka dni, aby kopnąć w, z pełnym efektem staje się widoczne w ciągu dwóch tygodni. Niektórzy mówią, że wiedzą, kiedy działa, ponieważ nagle poczują, że na ich czole znajduje się taśma klejąca. "Botoks wpływa na sposób, w jaki poruszają się mięśnie twarzy, i może być zabawny, gdy nie można poruszać twarzą, aby uzyskać określony wyraz", wyjaśnia dr Shainhouse. "Ponadto, czasami wstrzyknięcie Botoxu w jednym obszarze może mieć wpływ na inny obszar, na przykład, wstrzyknięcie zbyt nisko na czole, aby zmniejszyć zmarszczki nad brwiami może faktycznie skończyć się obniżeniem brwi, co nie zawsze jest idealne. Możesz również doświadczyć super ciasnego uczucia na początku, zanim Twój organizm zdąży dostosować się do toksyny". Należy również postępować zgodnie z instrukcjami przed i po zabiegu, np. unikać stosowania środków rozrzedzających krew, takich jak aspiryna, które mogą powodować siniaki, lub położyć się na kilka godzin po zastrzykach. Istnieje również ryzyko, że neurotoksyna znajdzie się w niewłaściwym miejscu na twarzy i może spowodować opadanie powiek lub inne problemy.

Mężczyźni i kobiety używają go

Botoks jest w rzeczywistości dość popularny wśród mężczyzn. "Jest to jeden z najczęstszych zabiegów, jakim poddawani są mężczyźni. To nawet zrodziła się nazwa "Bro-Tox," jak wzrosła popularność wśród mężczyzn w ostatnich latach," zauważa dr Tutela. (Sprawdźcie najgorsze rady dotyczące pielęgnacji skóry dermatolodzy kiedykolwiek słyszeli.)

To nie jest tylko jednorazowa rzecz.

Botoks trwa tylko około trzech miesięcy (lub więcej, gdy po raz pierwszy zaczynają się zastrzyki), więc przygotuj się do wejścia do konserwacji co trzy do sześciu miesięcy. Ponieważ ma to na celu tylko tymczasowe rozluźnienie mięśni, zużywa się z czasem, a ty zauważysz, że twoje zmarszczki zaczynają się pojawiać ponownie. "Wraz z wiekiem skóra traci elastyczność i collagen rozpada się, więc stały skurcz mięśni i skóry może tworzyć bardziej trwałe zagniecenia (zmarszczki). W ciągu kilku miesięcy od podania botoksu organizm wytwarza nowe receptory acetylocholiny, a nerwy są w stanie ponownie przewodzić swoje impulsy", wyjaśnia dr Shainhouse. "Musisz stale stosować neurotoksyny, aby zmniejszyć ruch mięśni i zapobiec długotrwałemu marszczeniu się skóry".

Nie idź na układ

Ta oferta Groupon może być kusząca, ale Dr. Tutela zaleca dokładne sprawdzenie historii i metod stosowanych przez lekarza przed zapisaniem się na leczenie. "Myślę, że ważne jest, aby zapytać każdego świadczeniodawcę o to, czy wykonuje ten zabieg często, aby ocenić jego doświadczenie" - mówi Tutela. Sugeruje również, aby zapytać, czy nie wystąpiły u niego poważne komplikacje i sprawdzić ich opinie w Internecie. "Można dowiedzieć się, jak będzie się leczyć i jakie doświadczenia mieli inni pacjenci" - mówi dr Tutela. "Wiele z tych tanich, wysokonakładowych praktyk obfituje w straszne recenzje od rozczarowanych pacjentów."

Zawsze pytaj, ile jednostek dostajesz

Przy skutecznym podawaniu może wyglądać na gładszą wersję siebie, ale nie plastikową. Aby nie wyglądać na zmarzniętą, dr Tutela mówi, aby upewnić się, że dermatolog lub chirurg plastyczny poinformuje Cię, ile jednostek zalecają. Twarz każdego z nich jest inna i znów nie ma magicznej liczby, ale świadomość, że Twój punkt wyjścia pomoże Ci dostosować się do przyszłych terminów, mówi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Mezoterapia bezigłowa: Innowacyjne rozwiązanie...

Mezoterapia bezigłowa to nowoczesna i mniej inwazyjna metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa...

Likier – czym jest? Jakie są charakterystyczne...

Likier jest rodzajem gęstej i słodkiej wódki. To jednak względne określenie. W krajach...

Czym są feminizowane nasiona konopi?

Najbardziej poszukiwane feminizowane nasiona konopi to te, które zostały poddane feminizacji...