Choroba Baastrupa - to warto wiedzieć
Choroba Baastrupa to specyficzna forma zwyrodnienia kręgosłupa na odcinku lędźwiowym i szyjnym, choć może dotyczyć także innych odcinków. Przeważnie kojarzy się z dolegliwościami bólowymi nie do uniknięcia, gdy mamy do czynienia z ocieraniem się o siebie tak zwanych wyrostków kolczastych. Przyczyny schorzenia upatruje się przeważnie w przesadnie intensywnej aktywności kręgosłupa. Co robić zatem, jeśli choroba Baastrupa dotknie także nas?
Choroba Baastrupa i jej specyfika
Choroba Baastrupa znana jest także jako schorzenie „całujących się wyrostków kolczastych” i choć jej nazwa może budzić pewne rozbawienie, mamy do czynienia ze schorzeniem dość nieprzyjemnym. Przeważnie utożsamia sie je z nadmierną ruchomością kręgosłupa, co z kolei ma swoje źródło w uszkodzeniu stykania się tych wyrostków. Jeśli podczas ruchu zaczynają one ocierać się o siebie, pojawia się także ból, często dość przejmujący. Najczęściej pojawia się u pacjentów w podeszłym wieku. Po raz pierwszy chorobę tę opisał duński radiolog Christian Ingerslev Baastrup i to właśnie mu zawdzięcza ona swoją nazwę.
Choroba Baastrupa i jej objawy
Gdy mamy do czynienia z wyrostkami kolczastymi stykającymi się ze sobą, pojawia się również ostry, przewlekły ból kręgosłupa. Najczęściej daje on o sobie znać w odcinku lędźwiowym łącząc się także z tkliwością palpacyjną tak samych wyrostków, jak i więzadeł kręgosłupa. Ból przeważnie tonuje się, gdy się schylamy, a nasila wtedy, gdy podejmujemy próbę prostowania się. Choroba kojarzy się z dużym dyskomfortem, wypada przy tym pamiętać, że pociąga za sobą poważne konsekwencje. Przeważnie prowadzi do stanów zwyrodnieniowych, choć może też skutkować przerostem tułowia i pogłębianiem się lordozy lędźwiowej. Bywa i tak, że nie tylko powoduje ból podczas wykonywania czynności dnia codziennego, ale i mocno ogranicza sprawność ruchową. Przeważnie nie wiąże się z syndromami neurologicznymi takimi, jak choćby mrowienie, zaburzenia czucia i promieniowanie bólu kręgosłupa.
Choroba Baastrupa i jej przyczyny
Mówiąc o chorobie Baastrupa warto pamiętać, że często towarzyszy ona innym schorzeniem. Nic więc dziwnego, że wskazanie czynnika, który jest odpowiedzialny akurat za te schorzenie, nie jest łatwym zadaniem. W tym kontekście najczęściej wspomina się o nadmiernej aktywności kręgosłupa, choć winne mogą być także pewne predyspozycje anatomiczne, uszkodzenie więzadła międzykolczystego, przepuklina krążków międzykręgowych oraz postępująca lordoza kręgosłupa. Choroba może być też następstwem innych schorzeń takich, jak choćby przemieszczanie się kręgów względem siebie.
Rozpoznanie i leczenie
Rozpoznanie choroby Baastrupa nie jest możliwe bez wizyty złożonej i lekarza. Duże znaczenie ma tu zresztą sam wywiad lekarski oraz badanie przedmiotowe. Bardzo często schorzenie objawia się tym, że przy pochylaniu się objawy choroby ulegają złagodzeniu, podczas gdy każda próba przyjęcia sylwetki wyprostowanej prowadzi do ich nasilenia. Tak podczas diagnozy, jak i późniejszego leczenia zaleca się wykonanie RTG kręgosłupa.
Więcej na stronie https://www.forumneurologiczne.pl/artykul/zwyrodnienie-kregoslupa-ledzwiowego-i-szyjnego-choroba-baastrupa/20203/2
Zobacz
Mezoterapia bezigłowa: Innowacyjne rozwiązanie...
Mezoterapia bezigłowa to nowoczesna i mniej inwazyjna metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa...
Likier – czym jest? Jakie są charakterystyczne...
Likier jest rodzajem gęstej i słodkiej wódki. To jednak względne określenie. W krajach...
Czym są feminizowane nasiona konopi?
Najbardziej poszukiwane feminizowane nasiona konopi to te, które zostały poddane feminizacji...
Komentarze (0)