Polecamy

Jak powiesić telewizor na ścianie? Jak uchwyt do telewizora wybrać?

6 czynników, które mogą negatywnie wpływać na wzrok

Zdrowie i uroda

Alkoholizm - niebezpieczny wróg, który może zrujnować Twoje życie

Alkoholizm może dotyczyć każdego

Alkoholizm jest uzależnieniem, którego konsekwencje uwidaczniają się w wielu sferach życia osoby uzależnionej, a także jego najbliższej rodziny. Niekontrolowane zachowania alkoholika to min. agresywność i stosowanie przemocy wobec pozostałych domowników. Inny wzorzec postępowania alkoholika związany jest z zaniedbywaniem pracy, higieny osobistej oraz neutralnym stosunkiem do własnego otoczenia, również w miejscach publicznych. Nie należy jednak zapominać o wykształconych i dobrze sytuowanych ludziach sukcesu, którzy nadużywają tej substancji. Ich uzależnienie określane jest często jako kulturalne picie. Sięgają oni po drogie trunki i żyją w błędnym przekonaniu, że potrafią kontrolować ilość spożywanych drinków i swoje zachowanie będąc pod ich wpływem.

Wśród artystów również nie brakuje osób uzależnionych od alkoholu. Jako osoby często publiczne, poszukują sposobów na upust negatywnych emocji związanych niekiedy z bólem istnienia lub borykaniem się z mało konstruktywną krytyką umieszczoną w mediach na temat ich twórczości i życia osobistego. Od artystów często wymagana się niekończącej się weny twórczej i przekładania jej na konkretne dzieła. Wrażliwi artyści mogą więc często poszukiwać inspiracji i pobudzać swoją wyobraźnię używkami, takimi jak alkohol. Niezależnie od osobowości i statusu społecznego, alkoholizm sieje spustoszenie w życiu każdej uzależnionej osoby.

Alkohol i związane z nim zagrożenia

Alkohol jest substancją, która stopniowo wyniszcza nasz organizm i życie osobiste. Łatwo wpaść w pułapkę tego nałogu, gdyż na początku obcowania z alkoholem doświadczamy wielu przyjemności. Dla przykładu osoba nieśmiała potrafi być nagle duszą towarzystwa, a problemy błyskawicznie stają się mniej widoczne. Chcąc doświadczać tych pozytywnych stanów, sięgamy po kolejne drinki, szukamy nowych okazji i powodów by się napić. W trakcie procesu uzależnienia nie dostrzegamy, że nasz organizm wytwarza coraz większą tolerancję na tę substancję, a kontrola nad dostarczaną organizmowi jej ilością niepostrzeżenie maleje. Złudne poczucie szczęścia znika zamieniając się w błędne koło, w którym alkohol odbiera nam nie tylko nasze zdrowie, ale również życie towarzyskie, poczucie godności, dostarczając licznych problemów w wielu aspektach społecznych.

Substancja ta znacząco wpływa na cały organizm człowieka. Alkoholizm może powodować uszkodzenie wszystkich organów i tkanek w naszym ciele. Silnie oddziałuje na układ nerwowy prowadząc, min. do stanów psychotycznych, zmian zanikowych czy bezsenności. Ponadto u osoby z tym nałogiem widoczne są często zmiany zwyrodnieniowe serca, nadciśnienie, zmiany nowotworowe, liczne dysfunkcje układu pokarmowego i hormonalnego.

Nadmierne spożywanie alkoholu wpływa destrukcyjnie również na biochemiczną strukturę mózgu, uniemożliwiając sprawne funkcjonowanie naszej samoświadomości. Zaburzone zostaje postrzeganie rzeczywistości, co znacząco komplikuje relacje międzyludzkie. W rodzinie, w której istnieje problem alkoholizmu, pojawia się często również zjawisko współuzależnienia. W takim przypadku najbliższe osoby alkoholika próbują podporządkować swoje życie do funkcjonowania członka rodziny, który nadużywa alkohol. Starają się oni wówczas kontrolować wypijany przez niego alkohol, dostosowywać się do jego nastrojów i są błędnie przekonani, że postępując w ten sposób pomogą alkoholikowi wyjść z nałogu.

Leczenie alkoholizmu

Mimo, że alkoholikiem zostaje się do końca życia, można żyć w społeczeństwie unikając go całkowicie. Aby to osiągnąć niezbędny jest silny bodziec, który zmotywuje osobę uzależnioną do podjęcia leczenia. Dużą barierą może okazać się patologiczna ambicja i złudne przekonanie, że ma się kontrolę nad ilością wypijanych drinków. Aby terapia przebiegała prawidłowo i przynosiła zadowalające efekty, alkoholik przede wszystkim sam przed sobą musi przyznać się, że jest uzależniony i stracił kontrolę nad swoim życiem w wyniku nadużywania alkoholu.

Czytaj więcej o alkoholizmie na https://osrodkiterapeutyczne.pl/uzaleznienie/iwht/alkoholizm-choroba-zdradliwa.html

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Likier – czym jest? Jakie są charakterystyczne...

Likier jest rodzajem gęstej i słodkiej wódki. To jednak względne określenie. W krajach...

Czym są feminizowane nasiona konopi?

Najbardziej poszukiwane feminizowane nasiona konopi to te, które zostały poddane feminizacji...

Uzależnienie od komputera - poważny problem...

Uzależnienie od Internetu i pośrednio od niego (siecioholizm) jest stosunkowo nowym zjawiskiem we...