Oto najczęstsze oszustwa w sprzedaży online
Zakupy w sieci stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z łatwości dostępu, wygody i niemal nieograniczonych możliwości. Na kupujących czyha wiele niebezpieczeństw. Jak rozpoznać i uchronić się przed najczęstszymi oszustwami w sprzedaży online
Oszuści mają wiele metod, aby ułatwić życie nowym lub nieostrożnym użytkownikom online. Jedną z popularnych metod jest tworzenie fałszywych sklepów internetowych. Oszustwo to polega na stworzeniu profesjonalnej witryny sklepowej, która wygląda identycznie jak znane sklepy o ugruntowanej pozycji. Pozwala na wybór spośród szerokiej gamy produktów, a wszystkie opatrzone są zdjęciami i opisami. Płatności można dokonywać online. Sprzedawcy ci pobierają opłatę za zakup, ale prezentowany przez nich towar nie jest w ich posiadaniu. Podobni oszuści wykorzystują portale aukcyjne do wystawiania na sprzedaż towarów i usług, których nie posiadają.
Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?
- - Adres jest często niepełny lub nieprawidłowy.
- - Opisy są mało precyzyjne i zawierają błędy językowe jak i stylistyczne.
- - Strona i grafika są słabej jakości.
- - Adres nie zaczyna się od "https"
- - Brakuje w nim regulaminu, polityki prywatności oraz informacji o RODO.
- - Możliwa jest tylko jedna forma płatności
Oszuści mogą również wykorzystywać fałszywe reklamy, które pojawiają się podczas przeglądania internetu lub wpadają do skrzynki mailowej. Oferują one bardzo pożądane produkty w atrakcyjnej cenie, a w treści znajdują się informacje niezbędne do dokonania płatności. Zanim uwierzymy, że znaleźliśmy wymarzoną okazję, upewnijmy się, że nie korzystamy z fałszywej reklamy.
Sprawdź najlepsze rankingi produktów wchodząc na rankingopedia.pl
Jak rozpoznać fałszywą reklamę?
- - Odwiedź profile firm. Niewielka liczba obserwatorów ma negatywne komentarze.
- - Cena oferowanego produktu jest wyjątkowo niska w porównaniu do średniej ceny rynkowej.
- - Grafika i treść niskiej jakości
- - Nieludzki sposób wyświetlania reklam i spamowanie skrzynki pocztowej.
Aplikacje mogą oferować zniżki na zakupy. Aplikacje są dostępne w większości sklepów, a oszuści potrafią przekonać ludzi do ich pobrania. Sprawdźmy, czy nazwa sklepu i aplikacji nic nam nie mówi.
- - Kto ją opublikował i kiedy?
- - Ile razy została pobrana?
- - Jakie recenzje otrzymała?
- - Jeśli jest to konkretny sklep i są wątpliwości, wejdźmy na oficjalną stronę sklepu. Pojawi się tam właściwa aplikacja.
To oszustwo jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ możemy pobrać nieznaną aplikację na nasz telefon lub tablet, a następnie zostanie pobrany wirus lub inne oprogramowanie. Dzięki temu oszuści uzyskają dostęp do danych znajdujących się na urządzeniu, takich jak pliki, hasła czy numery kont bankowych.
Warto sprawdzić opinie w sieci, zanim zdecydujemy się na zakupy w danym sklepie. Jeśli klienci mają informacje o zaginionych przesyłkach, opóźnieniach w dostawie lub złej obsłudze, należy natychmiast zamknąć stronę i nigdy do niej nie wracać.
Zobacz
Monety srebrne jako inwestycja – czy warto...
Monety srebrne, jako forma inwestycji, zyskują coraz większą popularność zarówno w...
Zakup auta online - jakie opcje finansowania są...
Zakup auta online staje się coraz bardziej popularny wśród Polaków. Internet oferuje wygodę...
Gąbki polerskie do polerowania samochodu: Czym...
Gąbki polerskie to nieodzowny element procesu polerowania samochodu. Wybór odpowiednich gąbek...
Komentarze (0)