Polecamy

Jak urządzić małą łazienkę? Sprawdzone pomysły na aranżacje

7 produktów, które po zmieszaniu z alkoholem zniszczą Twój...

Technologia

Technologia VR może być zaimplementowana w wielu branżach, nie tylko w grach

​Rozwój technologii sprawił, że wiele dziedzin otrzymało potężne zasoby do dalszego poszerzania świadomości i wiedzy. Doskonała łączność ze światem, dzięki światłowodowi, ogromna moc obliczeniowa dzięki superkomputerom czy w końcu technologie VR i AR. Wszystko to w połączeniu daje potencjał na dalszy rozwój świata i poszczególnych, nawet prozaicznych, dziedzin życia.

VR otwiera nowe drzwi w świecie edukacji

Każdy z nas pamięta nudne lekcje w szkole, niewygodne ławki oraz nauczycieli, którzy niekoniecznie byli weseli. VR stanowi jednak wyjście do świata, gdzie kolejne godziny zdobywania wiedzy to coś, na co czeka się z zapartym tchem. Wirtualna rzeczywistość niejako rewolucjonizuję naukę wielu przedmiotów. Na pierwszy ogień można przytoczyć choćby lekcje historii, która dla wielu była zmorą szkoły. Aktualnie aplikacje oraz gry pozwalają użytkownikom zwiedzić miejsca zapisane na kartach historii i niemal wcielić się w skórę obywatela ówczesnej cywilizacji.

Także zwykłe lekcje e-learningowe zyskały na implementacji technologii VR. Nie każdy ma bowiem wystarczającą ilość czasu na dojazdy, a zaopatrzenie się w zestaw wirtualnej rzeczywistości może sprawić, że edukacja i praca będą szły ze sobą w parze.

Medyczna szkoła wyższa zapewnia większą immersję dzięki VR

Uczelnie na całym świecie coraz częściej wykorzystują wirtualną rzeczywistość w kształceniu przyszłych specjalistów, bowiem daje to ogrom możliwości. Zaawansowane symulacje stawiają przed studentami wyzwania, które ciężko byłoby sprowokować w realnym świecie. VR daje również poczucie bezpieczeństwa, bowiem wszystkie działania można w każdej chwili przerwać, a bardziej zaawansowane czynności można przeprowadzać bez uszczerbku na zdrowiu pacjenta.

Produkcja i automotive korzystają z VR pełną garścią

Rozwój technologii dzięki VR widoczny jest również gołym okiem w produkcji wielkoskalowej. Aktualnie dużą rolę na halach produkcyjnych odgrywają roboty oraz inne zautomatyzowane urządzenia. Połączone siły inżynierów oraz projektantów 3D pomagają w zaprojektowaniu symulacji prac montażowych na danej linii produkcyjnej, co przekłada się na optymalne zagospodarowanie energii i wykorzystanie zasobów ludzkich.

Również osoby zainteresowane motoryzacją mogą odkryć w swojej ulubionej branży nieco technologii, jaką jest wirtualna rzeczywistość. Zagościła ona przede wszystkim w procesie projektowania, gdzie projektanci nie muszą już, konstruować realnych makiet, by ocenić aerodynamikę czy wygląd pojazdu. Do tego wystarczy jedynie zestaw VR oraz grafik 3D.

Sprzedaż poprzez wirtualną rzeczywistość coraz popularniejszy

Nie da się ukryć, że VR dotarł do branży nieruchomości i stara się tam zagościć na dłużej. Aktualnie biura nieruchomości idąc z duchem czasu oferują nie tylko doskonałej jakości zdjęcia czy prezentacje wideo, ale również odwzorowanie danego budynku czy też mieszkania w wirtualnej rzeczywistości. Zastosowanie tej technologii pozwala oszczędzić masę czasu na osobiste oględziny, bowiem wiele wad i zalet widać już po krótkiej „przechadzce” w goglach VR.

Również w świecie projektowania budynków doszło do niemałej rewolucji. Dzięki VR, inżynierowie, projektanci oraz architekci mogą w łatwy sposób zasymulować budowę danego pomieszczenia czy budynku, mając jak na tacy zobrazowane wszystkie proporcje oraz ewentualne mankamenty swoich konstrukcji.

Sztuka widziana przez gogle VR

Świat sztuki oraz techniki przenika się od wielu lat. Ostatnio jednak sprawy nabrały tempa, czego przykładem może być chociażby „przemiana” obrazu popularnego anonimowego artysty – Banksy’ego. Kryptograficzny token, mający odgrywać obraz w wirtualnym świecie sprzedany został na aukcji charytatywnej, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

VR pozwala nie tylko tworzyć nowy rodzaj sztuki, ale również daje możliwość odwiedzin najpopularniejszych obiektów turystycznych, galerii sztuki czy muzeów.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Smartwatch do biegania: Twoje wsparcie na drodze...

Bieganie stało się popularnym sposobem na utrzymanie aktywnego trybu życia i dbanie o zdrowie...

Garmin Vivoactive: Twój gadżet do aktywnego...

Garmin vivoactive to zaawansowany smartwatch, który został zaprojektowany z myślą o osobach...

Czym jest tłumaczenie ustne i kim jest tłumacz...

Praca tłumacza ustnego zazwyczaj kojarzy się z tłumaczeniami pisemnymi, czyli dokumentami...