Polecamy

Gazetka promocyjna Polomarket - sprawdź najnowsze oferty i kupuj...

Czym są feminizowane nasiona konopi?

Technologia

Jak uzyskać dofinansowanie z UE na projekty związane z AI?

Realizacja projektów wykorzystujących sztuczną inteligencję może być kosztowna. Istnieje wiele możliwości finansowania, w tym fundusze UE na badania i rozwój (B+R). Jednym ze sposobów uzyskania finansowania dla projektów AI jest program Fundusze Europejskie dla nowoczesnej gospodarki (FENG).

Dofinansowanie projektów AI może być świetną okazją do zwiększenia swojego potencjału innowacyjnego i optymalizacji działań. W niniejszym artykule opiszemy proces ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych, konkretnie w ramach programu FENG. Zwrócimy również uwagę na ważne kwestie oraz przedstawimy wskazówki, jak przygotować się do wdrożenia i rozliczenia. Ponieważ często pierwszym krokiem w naszej podróży z dofinansowaniem projektu jest znalezienie odpowiedzi na właściwe pytania, połączyliśmy artykuł z Najczęściej zadawanymi pytaniami.

Czym jest program FENG?

Po Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój, (POIR), Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to kolejny program, który wspiera przedsiębiorców w zakresie technologii. Jego realizacja przewidziana jest na lata 2021-2027. W ramach programu FENG można ubiegać się o dotacje i pożyczki na rozwój technologiczny, szczególnie w zakresie innowacyjnych technologii. SMART to najbardziej popularny program. Zachęca do stosowania innowacyjnych rozwiązań, a także zapewnia dodatkowe środki na "zielone" przedsiębiorstwa, rozwój kompetencji oraz cyfryzację. Znany jako "granty na innowacje" w ramach unijnego funduszu na badania i rozwój.

Na czym polega program Ścieżka SMART?

Program SMART Path jest odpowiednikiem popularnego konkursu Fast Track w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój. Przyznaje on dotacje do 80% kosztów kwalifikowanych prac badawczo-rozwojowych. Możesz rozliczyć m.in. zakup sprzętu, wynagrodzenia pracowników, prace podwykonawcze.

Wysokość środków dostępnych na projekt jest nieograniczona. Każdy wnioskodawca otrzymuje dotację wraz z budżetem. Małe i średnie firmy (MŚP) ubiegają się zazwyczaj o kilka do kilkunastu milionów złotych. Duże przedsiębiorstwa mogą wnioskować o dotacje o wartości nawet 100 mln zł.

W pierwszym naborze dla MŚP dostępne były środki w wysokości 4,5 mln zł.

Czy istnieją inne programy niż SMART?

Tak, ale FENG posiada wiele programów wsparcia, które mogą być dostosowane do specyficznych potrzeb każdej firmy. Ważne jest, aby zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi programami i ich harmonogramami, aby znaleźć najlepszy dla siebie. Jeśli nie spełniasz wymagań programu SMART, warto skonsultować się z ekspertami, którzy pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie. Dowiedz się więcej na https://www.a1europe.pl/feng-smart-br-2/

Kto może otrzymać dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa. O MŚP dba Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), natomiast Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) realizuje projekty dla dużych firm. Ponieważ kryteria oceny projektów i pule środków są różne dla każdego typu przedsiębiorstwa, MŚP nie muszą się martwić, że będą konkurować z gigantami o środki unijne.

Należy pamiętać, że istnieje wiele wymogów i że niektóre branże, jak np. przemysł tytoniowy, mogą nie kwalifikować się do wsparcia ze względu na odrębne przepisy. W razie wątpliwości służymy pomocą.

Barierą w ubieganiu się o dotację mogą być również trudności finansowe firmy. Z naszego doświadczenia wynika, że takie sytuacje nie mogą powstrzymać Państwa przed ubieganiem się o dotację na innowacyjny projekt. Pod okiem pracowników księgowości przeprowadzimy dokładną analizę finansową, aby ustalić, czy możemy uzyskać wsparcie lub rozwiać wszelkie wątpliwości.

Fundusze europejskie dla nowoczesnej gospodarki

Na co jesteś w stanie uzyskać dofinansowanie?

Należy pamiętać, że dla dużych przedsiębiorstw obowiązkowy jest moduł badawczo-rozwojowy, jak również moduł wdrożeniowy. W przypadku dużych przedsiębiorstw wymagany jest tylko jeden moduł, natomiast pozostałe moduły są opcjonalne.

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Jako MŚP zalecamy, abyś miał rozwiązanie oparte na nauce. Może to być oparte na uczeniu maszynowym lub innych technologiach. Następnie można je wdrożyć na rynku. Numlabs pomaga w opracowaniu takich rozwiązań.

Nie musisz mieć w pełni opracowanego rozwiązania, gdy ubiegasz się o dotację. Musi to być jednak co najmniej projekt z planem realizacji. Jest to wymóg i bez niego wniosek nie zostanie przyjęty.

Pozostałe moduły są opcjonalne, ale można je dodać w zależności od ich przydatności, funkcjonalności i przeznaczenia.

Jakie kwoty finansowania wchodzą w grę?

W zależności od rodzaju i charakteru przedsięwzięcia mogą być dostępne następujące dotacje.

Na badania przemysłowe:

  • - 70%-80% wydatków kwalifikowanych dla mikro i małych przedsiębiorstw. Średnie przedsiębiorstwa: 60%-75% wydatków kwalifikowanych. Duże przedsiębiorstwa: 50%-65% kosztów kwalifikowanych

W przypadku prac rozwojowych:

  • - Dla mikro i małych przedsiębiorstw: 45%-60% kosztów kwalifikowanych. Średnich przedsiębiorstw: 35%-50% kosztów kwalifikowanych. Duże przedsiębiorstwa: 25%-40% kosztów kwalifikowanych

Czy jest jakiś haczyk?

Warto zwrócić uwagę na pewne wymagania dotyczące rezultatów projektu. Na przykład w ciągu pięciu lat od zakończenia projektu rezultat (np. nowa sztuka lub proces technologiczny) musi generować przychód co najmniej równy wartości projektu. Wymóg ten nie ma być pułapką dla przedsiębiorców. Jest jedynie zabezpieczeniem dla tych, którzy chcą skorzystać z unijnego wsparcia, ale nie mają realnego zamiaru wprowadzenia produktu na rynek.

Czy jesteście Państwo pewni, że pomysł jest wystarczająco innowacyjny?

To kluczowe pytanie, ale odpowiedź na nie może być trudna. Warto wykonać analizę innowacyjności projektu, jeśli tak jest. Jesteśmy firmą, która specjalizuje się w sztucznej inteligencji i wiemy, że takie inwestycje i projekty wiążą się z kosztami. Ciężko pracujemy nad poszerzeniem naszej wiedzy w zakresie finansowania projektów AI. Jesteśmy w stanie wnieść realną wartość do potrzeb firmy i jako software house z wiedzą techniczną dodać badania do projektu.

Kiedy mogę ubiegać się o finansowanie?

W rundzie 2023 odbędą się trzy rundy naborów. Pierwsza runda ma być wyjątkowo wysoka na poziomie 4,5 mld zł. Pozostałe rundy będą około 10 razy mniejsze. Należy pamiętać, że przygotowanie wniosku może zająć nawet cztery tygodnie intensywnej pracy. Dlatego warto nie zwlekać z rozpoczęciem prac nad projektem.

  • - Pierwsza runda rozpoczęła się 21 lutego 2023 roku i zakończy 12 kwietnia 2023 roku.

Późniejsze terminy:

  • - Druga tura rozpocznie się 13 kwietnia 2023 roku i zakończy 15 czerwca 20,23.
  • - Ostatnia runda rozpocznie się 5 września 2023 roku i zakończy 31 października 2023 roku.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Smartwatch do biegania: Twoje wsparcie na drodze...

Bieganie stało się popularnym sposobem na utrzymanie aktywnego trybu życia i dbanie o zdrowie...

Garmin Vivoactive: Twój gadżet do aktywnego...

Garmin vivoactive to zaawansowany smartwatch, który został zaprojektowany z myślą o osobach...

Czym jest tłumaczenie ustne i kim jest tłumacz...

Praca tłumacza ustnego zazwyczaj kojarzy się z tłumaczeniami pisemnymi, czyli dokumentami...