Polecamy

Soczewki całodobowe czy jednodniowe? Co je różni?

Prowadzenie dziennika budowy - co i kiedy wpisywać?

Technologia

Jak bezpieczny jest Zoom?

Ponieważ większość świata pracuje w domu z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19 (coronavirus), znajdujemy nowe sposoby komunikowania się z naszymi kolegami wirtualnie, od czatowania na Slack do przebywania w Google.

Ale być może żadna usługa nie rozwinęła się bardziej w czasie pandemii niż Zoom, którego globalni, aktywni użytkownicy od początku roku poszybowali w górę o 67 procent.

Do tej pory prawdopodobnie brałeś udział w co najmniej jednej rozmowie konferencyjnej, happy hour, lub zajęciach fitness w aplikacji. Wzrost meteoryki Zoom bez wątpienia pomógł milionom ludzi zachować nowy rodzaj normalności, podczas gdy my wszyscy pozostajemy w domu w nieskończoność - ale z każdym dniem coraz więcej osób korzysta z narzędzia do wideokonferencji, co oznacza, że ryzyko utraty prywatności związane z korzystaniem z platformy odpowiednio wzrosło.

WIĘCEJ OD POPULARNYCH MECHANIKÓW

Opowieści o "Zoomboming" i "Zoom hacks" rosną. Nauczyciele doświadczają destrukcyjnych (choć nie przestępczych) zachowań, w których użytkownicy nadają treści pornograficzne, rasistowskie lub w inny sposób witrynalne. A ludzie, firmy i punkty sprzedaży dzielą się historiami niechcianych intruzów, przede wszystkim podczas publicznych spotkań Zoom.

Wystarczająco dużo użytkowników narzekało, że od tego czasu Zoom uaktualnił swój blog o wskazówki i sztuczki, aby się chronić.

To naturalne, że masz kilka pytań dotyczących korzystania z Zoom. Więc tu jest wszystko, co musisz wiedzieć.

Czy nadal mogę używać Zoom?

Tak - pod warunkiem zachowania pewnej ostrożności. Jeśli organizujesz spotkanie Zoom, musisz uważać na kilka rzeczy:

Połączenie ze spotkaniem publicznym jest publiczne, więc nie dziel się nim z nikim, komu nie ufasz.

To samo dotyczy twojego osobistego identyfikatora spotkania. Jest to zasadniczo osobisty numer telefonu, na który ludzie mogą "wpaść" w każdej chwili. Ustaw hasło dla uczestników, aby przed wejściem zweryfikowali swoje dane.

Kiedy jesteś na spotkaniu, będziesz chciał:

Zarządzaj udostępnianiem ekranu, upewniając się, że jesteś jedyną osobą kontrolującą spotkanie. Aby to zrobić, kliknij na "Who Can Share?" i potwierdź, że "Host" jest jedynym klikniętym przyciskiem.

Zarządzaj uczestnikami poprzez zapewnienie, że tylko zarejestrowani uczestnicy mogą dołączyć do zaproszenia. W ten sposób wiesz, kim są ludzie, jeśli zachowują się źle.

Ustaw dwa czynniki uwierzytelniania, usuń niechcianych lub zakłócających spokój uczestników, wyłącz wideo dla uczestników i wyłącz czat prywatny.

Powiedzieć coś, jeśli coś zobaczysz. Możesz zgłosić niepożądaną aktywność, napastowanie i cyberataki bezpośrednio do Zoom.

"Najsłabszym ogniwem zawsze był ludzki użytkownik produktu, od wpuszczenia konia trojańskiego do Troi po ataki Phishing i Pharming", mówi Amir Orad, ekspert ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i dyrektor generalny Sisense. "Zoom zdecydowanie może pomóc w lepszej, domyślnej konfiguracji oprogramowania, ale jeśli uruchamiasz wirtualne wydarzenie, powinieneś także opanować korzystanie z produktu".

Jak bardzo zagrożona jest moja prywatność?

Tak jak każda platforma internetowa, Zoom gromadzi informacje o swoich użytkownikach, ale pozwala również innym na gromadzenie informacji o Tobie. Może to prowadzić do sytuacji, które mogą stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twojej prywatności.

Podobnie jak Facebook, polityka prywatności firmy Zoom obejmuje prawo do gromadzenia danych, przechowywania ich i udostępniania osobom trzecim, takim jak reklamodawcy. Dotyczy to nie tylko imienia i nazwiska, lokalizacji i informacji o użytkowaniu, ale także "treści zawartych w nagraniach w chmurze i wiadomościach błyskawicznych, plikach, [i] tablicach... udostępnianych podczas korzystania z usługi".

Polityka prywatności firmy Zoom obejmuje również materiały wideo i transkrypty. To dużo danych, a jeśli nie są one bezpieczne, to mogą być skarbnicą informacji dla hakerów. Niestety, latem Zoom miał poważną lukę w oprogramowaniu, która pozostawiła niezabezpieczone filmy milionów użytkowników.

Od tego czasu Zoom naprawił lukę w zabezpieczeniach wideo. Co ciekawe, narzędzie, które ujawniło tę lukę, pozwala każdemu na manipulowanie i zatwierdzanie kodów identyfikacyjnych spotkań, co oznacza, że jeśli ktoś ma takie narzędzie, może wpaść na każde ważne spotkanie w dowolnym momencie. Jeden z badaczy bezpieczeństwa nazwał to "Ruletka Zoom".

Zostało to również naprawione, ale jak wszystkie znalezione luki, jeśli ktoś chce czegoś wystarczająco złego, może i znajdzie w tym swoją drogę. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność podczas spotkań, ustawiając hasło do połączenia Zoom.

Aby zapewnić sobie dodatkowe bezpieczeństwo, skorzystaj z funkcji Zoom w przeglądarce internetowej zamiast uruchamiać aplikację, poleca Eva Galperin, dyrektor Fundacji Electronic Frontier. "W ten sposób zmniejsza się ilość danych, które są wysyłane do firmy o Twoich połączeniach", mówi.

Co moja firma śledzi poprzez Zoom?

Gospodarz każdego spotkania Zoom może mieć więcej uprawnień niż Ci się wydaje - szczególnie jeśli osoba ta ma konto firmowe. Aby chronić siebie:

Zapytaj, czy gospodarz nagrywa rozmowę, a następnie sprawdź to sam. Jeśli widzisz małą czerwoną kropkę, tak, rozmowa jest nagrywana.

Zapytaj, dlaczego Twój host nagrywa i gdzie te informacje są przechowywane. Nagrane treści powinny być przechowywane na bezpiecznym serwerze w celu ochrony przed niepożądanym i nieautoryzowanym użyciem treści wideo.

Dowiedz się, że gospodarze mogą korzystać z wbudowanego narzędzia "Śledzenie uwagi", które pozwoli im dowiedzieć się, czy kliknąłeś przycisk Zoom i w innym oknie przeglądarki na dłużej niż 30 sekund. Nie jest to oczywiste dla nie-hostów.

Weź pod uwagę również prywatność i bezpieczeństwo Twojego osobistego pokoju. Możesz użyć wirtualnego tła, aby uniknąć dzielenia się niepotrzebnymi informacjami o swojej przestrzeni osobistej, takimi jak książki, plakaty, okna lub innymi szczegółami, które dają informacje o Twoich preferencjach, zwyczajach lub lokalizacji Twojego domu.

Wyłącz mikrofon i kamerę, gdy nie mówisz, aby uniknąć niepożądanego śledzenia swoich reakcji lub działań.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Smartwatch do biegania: Twoje wsparcie na drodze...

Bieganie stało się popularnym sposobem na utrzymanie aktywnego trybu życia i dbanie o zdrowie...

Garmin Vivoactive: Twój gadżet do aktywnego...

Garmin vivoactive to zaawansowany smartwatch, który został zaprojektowany z myślą o osobach...

Czym jest tłumaczenie ustne i kim jest tłumacz...

Praca tłumacza ustnego zazwyczaj kojarzy się z tłumaczeniami pisemnymi, czyli dokumentami...