Końcówka mocy czyli dobry zamiennik wzmacniacza?
Wiele osób uważa, iż chcąc wzmocnić sygnał z elektroakustycznego źródła należy zakupić wzmacniacza zintegrowany- wielofunkcyjny. Niestety niewiele osób wie, iż dużo lepsze efekty dźwiękowe można uzyskać, gdy wykorzystywany jest tylko jeden element wzmacniacza- końcówka mocy. Jak można wykorzystać samą końcówkę mocy? Czym końcówka mocy różni się od zwykłego wzmacniacza?
Wzmacniacz czy końcówka mocy co będzie lepsze?
Wzmacniacze zintegrowane są bardzo popularne wśród użytkowników dzięki wygodzie ich użytkowaniu. Na rynku dostępne są wzmacniacze jedno i kilku funkcyjne. Każdy, kto choć trochę zna się na dźwięku wie, iż żaden zintegrowany wzmacniacz nie jest w stanie zapewnić tak dobrej jakości dźwięku jak wysokiej klasy "dzielony" wzmacniacz. Jeśli osoba decyduje się na "dzielony" wzmacniacz to powinna zaznajomić się z pojęciem końcówki mocy- czym jest i jakie możliwości akustyczne może zapewnić?
O wzmacniaczu słów kilka
Wzmacniacz jest urządzeniem audio, które służy do wzmocnienia sygnału z elektroakustycznego źródła m.in. mikrofonu, odtwarzacza czy instrumentu elektrycznego. Wzmacniacz powinien być zawsze podłączony pomiędzy sprzętem który odtwarza dźwięk, a kolumnami. Sygnał zostaje wzmocniony, a następnie przetworzony przez fale akustyczne- dzięki temu dźwięk ma dużo lepszą jakość.
Obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wzmacniacz zintegrowany, który zbudowany jest z przedwzmacniacza, układu zasilania i końcówki mocy. Przedwzmacniacz jest odpowiedzialny za niewielki pobór mocy, a Końcówka mocy odpowiada na wzmocnienie pądu i napięcia. Natomiast sama konstrukcja wzmacniacza zintegrowanego opierać się może np.: o tranzystor czy lampy elektronowe.
Czym jest końcówka mocy?
Końcówka mocy jest ostatnim elementem z którego zbudowany jest wzmacniacz. Jak działa końcówka mocy? Jakie są jej możliwości akustyczne?
Głównym zadaniem końcówki mocy jest dodatkowe wzmocnienie sygnału, a następnie zasilenie nim głośników, które przekształcą wzmocniony sygnał w fale akustyczne. Dzięki temu słyszalny dźwięk jest czysty i mocny.
Różnice pomiędzy końcówką mocy, a wzmacniaczem
Zasadniczą różnicą pomiędzy końcówką mocy, a wzmacniaczem jest to, iż końcówka może działać samodzielnie poprzez odbieranie sygnału z przedwzmacniacza, a następnie wysterowanie kolumny poprzez zailenie ich odpowiednia iloscią pradu. Jednocześnie można sterować końcówką mocy za pośrednictwem regulowanego wyjścia w odtwarzaczu. Stosowanie samej końcówki mocy skraca ścieżkę dźwięku, ponieważ nie ma przedwzmacniacza i wzmacniacza. Dzięki temu dźwięk jest dużo lepszy niż w przypadku zastosowania wzmacniacza zintegrowanego.
Czy końcówka mocy ma jakieś wady?
Zasilenie głośników tylko końcówką mocy daje dużo lepszą jakość dźwięku niż z wzmacniacza zintegrowanego. Niestety w przypadku końcówki mocy należy się liczyć z dwoma bądź trzema elementami zamiast jednego- jak w przypadku wzmacniacza zintegrowanego. Do końcówek mocy zalicza się m.in.:
- monobloki
- końcówki mocy stereo
- końcówki mocy stereo
Na jakie parametry warto zwracać uwagę przy końcówce mocy?
W przypadku końcówki mocy warto zwracać uwagę na kilka ważnych kwestii, a są to:
- moc wyjściowa sygnału
- ilość kanałów pracy
- rodzaje złącz RCA oraz XLR
- rodzaj kostrukcji
- stosunek sygnału do szumu
- zniekształcenie THD
Dowiedz się więcej: https://salony.nautilus.net.pl/produkty/elektronika/koncowki-mocy/
Zobacz
Co jest lepsze: QLED czy OLED?
W dobie coraz bardziej zaawansowanych technologii, wybór odpowiedniego telewizora może...
Jak powiesić telewizor na ścianie? Jak uchwyt...
Telewizory stają się coraz większe. Lepiej powiesić je na ścianie niż stawiać na stoliku RTV...
TOP 5 uchwytów na telefon do samochodu
Dobre uchwyty do samochodu na telefon to niezbędne akcesorium w każdym pojeździe, który...
Komentarze (0)