Polecamy

Czym jest i na czym polega hipnoterapia?

Salon jubilerski: Jaki sklep z biżuterią wybrać?

RTV i AGD

Jak wybrać nową kuchenkę

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowej kuchenki, masz do wyboru cały świat. Jakie są więc Twoje główne opcje i jak ustalisz, jaki model wybrać?

Rodzaj paliwa

Główna decyzja dotyczy tego, czy kupić kuchenkę gazową czy elektryczną, czy też model, który działa na obu tych urządzeniach - zazwyczaj oznacza to płytę gazową i piekarnik elektryczny.

Ogólnie rzecz biorąc, gaz jest tańszy niż prąd, więc używanie gazu do gotowania z nim będzie skutkowało niższymi rachunkami za energię. Jednak piekarniki gazowe mogą być nieefektywne, przy czym ciepło nie krąży tak samo jak w piekarnikach elektrycznych z wentylatorami (chociaż piekarniki elektryczne bez wentylatorów mogą mieć ten sam problem).

Płyty elektryczne mogą ogrzewać większe patelnie dłużej niż płyty gazowe, a płyty gazowe zapewniają kucharzom większą kontrolę nad ciepłem. Jednak płyty elektryczne nie posiadają wszystkich części, które posiadają płyty gazowe i dlatego są znacznie łatwiejsze do czyszczenia.

Wreszcie, kuchenki gazowe muszą być instalowane przez profesjonalistę, który jest wpisany do Rejestru Gazowego.

Podwójna w porównaniu z pojedynczą kuchenką

Wybór kuchenki z podwójnym piekarnikiem oznacza, że będzie ona tańsza, jeśli używasz tylko jednego piekarnika, ponieważ jest mniej miejsca na ogrzewanie. Podwójny piekarnik pozwala również na jednoczesne gotowanie dwóch potraw w różnych temperaturach - ale może nie zmieścić się w nim bardzo duży przedmiot, taki jak indyk bożonarodzeniowy.

Kuchenki Range

Kuchenki Range są znacznie szersze niż standardowe modele i są wyposażone w dodatkową płytę grzewczą - często zawierającą bardzo dużą płytę przeznaczoną do smażenia z użyciem woka. Prawdopodobnie znajdą Państwo co najmniej dwa piekarniki, być może także z oddzielnym grillem.

Kuchenka z serii może być idealna, jeśli regularnie gotujesz np. dla dużej rodziny, ale są one droższe i zajmują więcej miejsca w Twojej kuchni.

Efektywność energetyczna

Każda kuchenka z piekarnikiem elektrycznym posiada ocenę efektywności energetycznej, przy czym modele A+ są najbardziej efektywne.

Według Energy Saving Trust, nowy piec elektryczny klasy A+ zużywa 40% mniej energii niż piec klasy B. Tak więc, jeśli wydasz trochę więcej na superwydajny model, możesz być w stanie szybko odzyskać koszty w postaci niższych rachunków za energię.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Co jest lepsze: QLED czy OLED?

W dobie coraz bardziej zaawansowanych technologii, wybór odpowiedniego telewizora może...

Jak powiesić telewizor na ścianie? Jak uchwyt...

Telewizory stają się coraz większe. Lepiej powiesić je na ścianie niż stawiać na stoliku RTV...

TOP 5 uchwytów na telefon do samochodu

Dobre uchwyty do samochodu na telefon to niezbędne akcesorium w każdym pojeździe, który...