Polecamy

Co warto wiedzieć o płytkach wielkoformatowych?

Soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, a może miesięczne – które...

Dom i ogród

Palenisko ogrodowe - przedownik zakupowy

Poznaj różne opcje upiększania przestrzeni zewnętrznej za pomocą tych palenisk, które są zaprojektowane idealnie do użytku na zewnątrz. Jeśli szukasz pięknego sposobu na ogrzanie swojego podwórka, ten przewodnik pomoże Ci wybrać najlepszy dla Ciebie zewnętrzny palenisko. Palenisko zewnętrzne, misa, kolumna lub inne elementy to świetny sposób na ogrzanie przestrzeni na zewnątrz wieczorami i podczas chłodniejszych miesięcy zimowych. Te piękne elementy stanowią również wspaniałą przestrzeń dla przyjaciół do spotkań towarzyskich. Usiądź w kręgu na patio, wypij kilka drinków, upiecz kilka pianek i rozkoszuj się ciepłem bijącym z Twojego stylowego paleniska.

Ze względu na szeroki wachlarz dostępnych opcji, poświęciliśmy trochę czasu, aby szczegółowo omówić każdą pojedynczą funkcję, wymieniając jej zalety i wady.

1. Klasyczne palenisko

Najpopularniejszym rodzajem zewnętrznego funkcji ognia jest bez wątpienia klasyczne palenisko. Paleniska są dosłownie w każdym kształcie, rozmiarze i stylu, jaki tylko można sobie wyobrazić. Wersje DIY wyglądają podobnie do ogniska, podczas gdy wysokiej klasy, gotowe modele są szczytem luksusu. Oczywiście, można podnieść wygląd ogniska na nowy poziom, stosując wysokiej klasy materiały budowlane. Rzadkie i egzotyczne kamienie utrzymują klasyczny wygląd, nadając mu jednocześnie elegancji. Inną opcją dla majsterkowiczów jest budowa dołu ziemnego. Pomyśl o tym jak o wybrukowanym patio z dziurą w środku na ognisko.

Na szczęście, istnieje wiele opcji wyboru gotowego paleniska ogrodowego. Obejmują one zakres od rustykalnych do nowoczesnych projektów, od budżetu do cen projektantów. Prawie wszystkie z tych modeli są zbudowane do użytku naziemnego. Niektóre z nich są instalowane w jednym miejscu na stałe, ale zdecydowana większość jest przenośna.

Metal jest najczęstszym materiałem konstrukcyjnym. Jest on nie tylko wytrzymały na normalne zużycie, ale również dobrze znosi wysoką temperaturę i jest odporny na rdzę. Najlepszym wyborem są żeliwo, stal nierdzewna i miedź. Tradycyjnym rodzajem paliwa dla podwórkowego dołu jest drewno. Opcje inne niż spalanie drewna teraz obejmują propan, gaz ziemny, węgiel drzewny, bioetanol i żel. Całkowicie elektryczne modele są również dostępne. Dzięki ogromnej różnorodności dostępnych obecnie fire pitów, powinieneś być w stanie znaleźć taki, który pasuje do Twojego zewnętrznego wystroju. Te cechy są tak samo o modzie, jak i o funkcji.

misa ogniowa

2. Misy ogniowe

Różnice między paleniskiem a misą są niewielkie, ale na tyle duże, że każdą z tych cech można sklasyfikować oddzielnie. Podczas gdy dół jest zazwyczaj wbudowany w ziemię lub z pierścieniem wokół nadziemnego obszaru, miska jest bardziej jak przenośna metalowa miska zbudowana na nogach, że ogień jest zbudowany wewnątrz. Najprostszym sposobem, aby myśleć o tym jest jak karmnik dla ptaków. Miska jest karmnikiem dla ptaków. Tyle że zamiast wody, budujesz w niej ogień. I zamiast karmić ptaki, ogrzewasz przestrzeń wokół niej.

Główną zaletą miski ogniowej jest jej przenośność. Są one zazwyczaj znacznie mniejsze i lżejsze niż paleniska. W razie potrzeby można przenosić miskę z miejsca na miejsce. Jest to szczególnie korzystne w obszarze o bardzo mroźnych zimach. Możesz łatwo przechowywać miskę w szopie lub garażu, zamiast zostawiać ją na zewnątrz, aby stawić czoła żywiołom. Liczne wzory są dostępne, od tradycyjnych lub rustykalnych do współczesnych lub nowoczesnych.

Równie duży wybór jest dostępny dla rodzaju paliwa. Podczas gdy niektóre misy spalają drewno, większość jest zasilana propanem lub gazem ziemnym.

3. Kolumny ogniowe

Kolumna ogniowa to kolejna unikalna funkcja ognia na świeżym powietrzu, która łączy w sobie najlepsze cechy dołów i mis w stylowy pakiet. Jak sama nazwa wskazuje, ta funkcja jest po prostu kolumna z miejscem na górze ognia. Podobnie jak w przypadku misek, większość kolumn nie jest opalana drewnem. Zamiast tego są one zasilane propanem lub gazem ziemnym. Kolumna ogniowa jest bardzo podobna do misy. Jedyną prawdziwą różnicą jest kształt. Miski są zazwyczaj okrągłe, podczas gdy kolumny są zazwyczaj kwadratowe lub prostokątne.

Kolumny mają dodatkową zaletę w postaci smukłej konstrukcji. Zajmują mniej miejsca niż misa, więc są idealne dla małych patio. Większość kolumn ogniowych są zbudowane z drewna lub kamienia (z wyjątkiem wnętrza, które jest metalowe). Pozwala to na dodanie autentycznego, naturalnego wyglądu do swojego podwórka. W przeciwieństwie do dołów i miski, większość kolumn są przeznaczone do ogrzewania i styl tylko. Nie są one najlepszym rozwiązaniem do grillowania lub gotowania żywności.

4. Stół ogniowy

Jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów cech zewnętrznego ognia jest bez wątpienia stół ogniowy. Te specjalnie zaprojektowane stoły są tworzone z myślą zarówno o funkcji, jak i modzie. Są one w pełni użyteczne jako stół, a jednocześnie zapewniają korzyści grzewcze, jakie daje palenisko. W środku jednego z tych stołów znajduje się mały ogień, zwykle zasilany gazem lub elektrycznie (i prawie nigdy drewnem). Mały ogień zapewnia dużo ciepła, podczas gdy stół wokół niego jest doskonałym miejscem do ustawienia przedmiotów.

Wybierz typ, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że im mniejszy stół, tym bardziej przenośny i łatwiejszy do przenoszenia będzie. Być może największą zaletą tego stylu stołu jest jego forma. Ogień w centrum stołu jest punktem centralnym, który przyciąga wzrok każdego. Stoły te są dostępne w nieskończonej różnorodności stylów. Choć można znaleźć modele rustykalne i tradycyjne, zdecydowana większość wydaje się być stworzona w stylu nowoczesnym lub współczesnym. Stół ogniowy to doskonały sposób na połączenie mody i funkcji w Twojej strefie rozrywki na świeżym powietrzu.

5. Kominki zewnętrzne

Kominek zewnętrzny jest dla Ciebie, jeśli zależy Ci na wysokiej wydajności cieplnej kominiarki, otwartym płomieniu paleniska oraz najwyższym poziomie bezpieczeństwa i porządku. Bardzo podobny do kominka wewnętrznego, główną różnicą pomiędzy odmianą zewnętrzną i wewnętrzną jest po prostu lokalizacja.

Oprócz lokalizacji na zewnątrz, kominek zewnętrzny musi być również odporny na warunki atmosferyczne. Nawet kominki zbudowane pod zadaszonym patio powinny być tak zaprojektowane, aby były odporne na duże wahania temperatur, jak również na działanie ekstremalnych czynników, takich jak deszcz i śnieg.

Jeśli chodzi o kominki zewnętrzne, masz generalnie dwie opcje. Możesz zdecydować się na kominek do zabudowy lub kominek przenośny. Kominek do zabudowy jest, jak sama nazwa wskazuje, wbudowany w Twoją przestrzeń zewnętrzną. Jest on skonstruowany tak, aby na stałe pozostał w jednym miejscu. Odmiana do zabudowy musi być skonstruowana przez profesjonalistę. Konstrukcja i instalacja DIY są możliwe, ale fakt, że są one prawie zawsze budowane od podstaw oznacza, że wymagany jest profesjonalny dotyk.

Z drugiej strony kominki przenośne nie wymagają instalacji. Wystarczy wyjąć go z pudełka, umieścić w wybranym przez siebie miejscu i gotowe. Pod tym względem przenośne kominki zewnętrzne są dość podobne do palenisk i mis. Główna różnica polega na tym, że są one zazwyczaj zamknięte.

Jeszcze inną opcją dla kominka zewnętrznego jest wkład. Jeśli masz stary kominek zewnętrzny opalany drewnem, możesz go zmodernizować za pomocą wkładu zasilanego gazem ziemnym lub propanem.

Style kominków zewnętrznych są bardzo zróżnicowane. Jeśli Twój jest zbudowany od podstaw, możesz dostosować go do swoich specyficznych preferencji. Wstępnie zbudowane wersje są dostępne w stylach od czystych, eleganckich i prostych do ozdobnych i wytłaczanych do prostych i tradycyjnych.

6. Grzejniki tarasowe

Choć technicznie rzecz biorąc nie jest to zewnętrzny element ognia, grzejniki tarasowe osiągają to samo. Grzejnik tarasowy to urządzenie, które wytwarza ciepło dla przestrzeni rozrywki na świeżym powietrzu. Dostępnych jest wiele modeli, w tym te, które siedzą na ziemi, jak również wersje do montażu na ścianie, suficie i na stole. Kupno grzejnika tarasowego zapewnia wszystkie korzyści grzewcze ognia bez rzeczywistego płomienia. Są one przenośne, energooszczędne i bardzo bezpieczne.

W rzeczywistości większość przenośnych grzejników posiada wbudowane funkcje bezpieczeństwa. Na przykład posiadają wyłącznik, który wyłącza się automatycznie, jeśli urządzenie się przewróci, co zapobiega poważnym sytuacjom awaryjnym. Choć kiedyś grzejniki tarasowe były ozdobą, dzisiejsze modele są piękne. Są one dostępne w różnych rozmiarach, które pasują do prawie każdego rozmiaru i układu przestrzeni na zewnątrz.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Ile kosztuje szyba do okna?

Pęknięta lub całkowicie rozbita szyba musi zostać wymieniona. Może to być spowodowane...

Montaż okien dachowych - cena i wykonanie krok...

Montażem okien dachowych zajmują się zazwyczaj dekarze, którzy wykonują również prace...

Jaka jest różnica między meblami biurowymi a...

Meble, których używasz do pracy muszą być wygodne i funkcjonalne. To wyłącznie od Ciebie...