Kołdra obciążeniowa i jej właściwości
Kołdry obciążeniowe, zwane także sensorycznymi, z pozoru przypominają standardowe kołdry. Ich wygląd zewnętrzny właściwie niczym się od tych nie różni. Jednak ze względu na swoją wagę, mają właściwości terapeutyczne. Wnętrze kołdry obciążeniowej wypełniają równomiernie rozmieszczone ciężarki, najczęściej w postaci szklanych kuleczek. Ich zadaniem jest generowanie dodatkowego nacisku na ciało. W jakim celu? Kto powinien zaopatrzyć się w takie akcesorium? Jaką kołdrę wybrać i jakie korzyści płyną z jej użytkowania?
Kołdra obciążeniową kołdrą terapeutyczną
Kołdra sensoryczna jest znana w środowisku terapeutycznym, szczególnie jako narzędzie wspomagające leczenie zaburzeń SI. Jeszcze do niedawna był to produkt znany elitarnemu gronu, a z jego dobroczynnego działania korzystały głównie dzieci. Szereg badań wykazał, że kołdra pozytywnie wpływa także na problemy z zasypianiem, stresem i wiele innych schorzeń. Staje się więc alternatywą do walki z uciążliwymi przypadłościami także dla dorosłych.
Działanie
Kołdra jest ręcznie uszyta, a do jej produkcji wykorzystuje się naturalne i antyalergiczne materiały. Niektóre kołdry obszywane są pluszem, jednak w ofercie wielu sklepów, np. na https://gravityblankets.pl znajdują się także specjalnie krojone pod ich wymiary poszewki. Użytkowanie specjalistycznego przykrycia jest wygodne i komfortowe, dlatego że obciążenie jest wyczuwalne bardzo subtelnie. Działa ono pobudzająco na narządy zmysłu dotyku, również pomaga w regulacji hormonów (szczególnie melatoniny i serotoniny). Ze względu na jednostajną stymulację ciała wpływa na odbieranie bodźców zmysłowych, co oddziałuje bezpośrednio na czucie głębokie. Kołdra terapeutyczna osobom z nadpobudliwością sensoryczną pomaga się wyciszyć oraz rozluźnić spięte mięśnie. Na osoby z problemami somatycznymi zaś wpływa aktywizująco. Ponad to, akcesorium obniża poziom kortyzolu w organizmie, co redukuje objawy stresu.
Jaką kołdrę wybrać
Kołdra jest narzędziem pomocniczym w terapii, co oznacza, że jej używanie powinno zostać skonsultowane ze specjalistą. Terapeuta, w zależności od potrzeb pacjenta, pomaga dobrać odpowiednie obciążenie przykrycia. Zwykle waga kołdry powinna stanowić od 10 do 15% wagi użytkownika, jednak w uzasadnionych przypadkach widełki mogą nieznacznie się zmieniać w obie strony. W ofercie sklepu https://kolderka.net/ różnorodność wzorów i różnica wagowa co 10 dag umożliwia dobór precyzyjnie dostosowanej do potrzeb użytkownika kołdry. Jest możliwość zakupu kołdry szytej na zamówienie, co pozwala nabyć w pełni personalizowany produkt.
Przeciwskazania
Kołdra obciążeniowa będzie skuteczna, jeżeli zostanie odpowiednio dopasowana, dlatego tak ważna jest konsultacja u specjalisty. Przy niektórych schorzeniach (w zależności od ich częstotliwości i nasileń) warto jednak zaprzestać stosowania przykrycia o właściwościach sensorycznych. Przeciwwskazaniem mogą być między innymi:
- - ataki padaczkowe
- - nadciśnienie
- - zaburzenia w prawidłowym krążeniu krwi
- - zaburzenia oddychania
- - niektóre problemy dermatologiczne.
Pielęgnacja kołdry
Kołdry terapeutyczne można prać zarówno w sposób mechaniczny, jak i ręczny. Jeżeli wybieramy opcję pierwszą, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: temperaturę prania i wagę wsadu. Temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni, a ciężar kołdry dozwolonej wagi obciążenia bębna. Jeżeli (przykładowo) waga mieści 8 kg, a kołdra waży 8,5 należy zdecydować się na inną metodę. Kolejną ważną kwestią jest suszenie. Nie należy robić tego w suszarce obrotowej, bębnowej ani klasycznej. Kołdrę suszymy, rozkładamy na płaskiej powierzchni, a wszystko to w celu uniknięcia jej deformacji i zniszczenia. Nie należy także prasować kołdry ze względu na obciążniki.
Zobacz
Ile kosztuje szyba do okna?
Pęknięta lub całkowicie rozbita szyba musi zostać wymieniona. Może to być spowodowane...
Montaż okien dachowych - cena i wykonanie krok...
Montażem okien dachowych zajmują się zazwyczaj dekarze, którzy wykonują również prace...
Jaka jest różnica między meblami biurowymi a...
Meble, których używasz do pracy muszą być wygodne i funkcjonalne. To wyłącznie od Ciebie...
Komentarze (0)