Polecamy

8 Porad dotyczących urody, które poprawią również Twoje zdrowie

3 Kluczowe rady dla naszej urody

Dom i ogród

Bonsai. Miniaturowe drzewa w Twoim domu.

Uwielbiasz kontakt z naturą i pragniesz, żeby otaczała Cię na każdym kroku? Wybierz miniaturowe drzewo, które urozmaici wystrój Twojego domu. Indywidualne sposoby uprawy, pielęgnacji oraz przycinania zachowane w nurcie sztuki bonsai, sprawią, że uzyskasz zaskakujący efekty. Karłowate rośliny doniczkowe perfekcyjnie uzupełniają wnętrza mieszkań oraz lokali usługowych. Zapewniamy, że ich interesujący wygląd przyciągnie wzrok każdego z gości. W jaki sposób samodzielnie je pielęgnować? 

Miniaturowe drzewko bonsai- oryginalna roślina w Twoim mieszkaniu 

"Bonsai" to połączenie dwóch japońskich wyrazów: "Bon"- pojemnik oraz "sai"- roślina. Sztuka bonsai jest głównie kojarzona z krajem kwitnącej wiśni, jednak istnieje wiele argumentów za tym, iż pochodzi z Indii lub Chin. Nie zostało to do końca wyjaśnione. Wiadomo jednak, że te wyjątkowe drzewka pojawiły się pierwszy raz w historii w VIII wieku, gdy mnisi z Chin podjęli się uprawy roślin z gór w pojemnikach i donicach. 

Dopiero w XII wieku zaczęto świadomie miniaturyzować drzewka. Miało to miejsce również w Chinach. Od tamtego momentu bonsai traktuje się jako sztukę, według której rośliny są uprawiane na niewielkich przestrzeniach, przez co nie mają szans wyrosnąć. Prawdziwi mistrzowie są w stanie ukształtować tak prawie każdą z roślin, ale najczęściej w domach można zobaczyć fikusy, gdyż są zdecydowanie najłatwiejsze do uformowania. Warto dodać, że naturalnie rosną, jako duże drzewa, a ich karłowate dzieła zapierają dech w piersiach. 

Z roku na roku drzewka Bonsai cieszą się coraz większą popularnością. Niewielkie roślinki o ciekawych kształtach możemy wyhodować w domu lub kupić m.in. w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach. Można zetknąć się również z Bonsai wykonanymi z naturalnych tkanin lub papieru. Część z nich jest tak starannie zrobiona, że w dotyku przypomina rzeczywiste drzewko. Zarówno prawdziwe, jak i sztuczne rośliny wyglądają olśniewająco. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, pamiętam, że ich pielęgnacja wymaga znajomości kilku zasad.

Sztuka Bonsai, czyli formowanie drzewek 

Wiele osób formuje drzewka z pasji, nie pragnąc czerpać z tego korzyści pieniężnych. Traktują to jako sztukę, a jak wiadomo, każde dzieło powinno być niepowtarzalne i oryginalne. Twierdzą, że wszystkie okazy muszą się od siebie różnić i być wyjątkowe. Każdy z nas może się tego podjąć samodzielnie, wykonując tę czynność w domowym zaciszu. 

Gdy na terenie Azji karłowate rośliny stały się popularne, pojawiły się również indywidualne style, przedstawiające wzory idealnych Bonsai. Największą popularnością cieszą się "ukształtowane przez wiatr", gdzie krótkie gałązki przegina się w jedną ze stron. Doskonale prezentują się także rośliny w kaskadowym stylu, charakteryzujące się wijącym pniem oraz nierówną liczbą gałęzi bocznych. 

Osoby rozpoczynające przygodę z Bonsai powinny zacząć od prostszych ułożeń, jak np. tratwa- proste pnie wyrastają obok siebie. Drugi styl to miotlasty, w którym dolny pień nie obfituje w gałęzie, a górna część składa się z regularnej, wachlarzowej korony. 

Bonsai można stworzyć z różnego rodzaju roślin- iglastych i liściastych. Najczęściej wybierane są fikusy, ale równie dobrze sprawdzą się kosodrzewiny i świerki białe. Jeśli pragniemy uzyskać styl wyprostowany, warto wybrać buk pospolity. Natomiast karmona drobnolistna przyciągnie wzrok w okresie kwitnienia. Ciekawy jest fakt, że nawet sukulenty można ukształtować w Bonsai. Doskonale do tego nadaje się grubosz drzewiasty. Jeśli jesteś na początku swojej przygody, możesz także zakupić mirt pospolity, który bez problemu uformujesz, dzięki systematycznemu przycinaniu.

Dowiedz się więcej na temat uprawy i pielęgnacji drzewek bonsai

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Ile kosztuje szyba do okna?

Pęknięta lub całkowicie rozbita szyba musi zostać wymieniona. Może to być spowodowane...

Montaż okien dachowych - cena i wykonanie krok...

Montażem okien dachowych zajmują się zazwyczaj dekarze, którzy wykonują również prace...

Jaka jest różnica między meblami biurowymi a...

Meble, których używasz do pracy muszą być wygodne i funkcjonalne. To wyłącznie od Ciebie...