Polecamy

4 Wskazówki ekspertów dotyczące oświetlenia

Technologia VR może być zaimplementowana w wielu branżach, nie...

Dom i ogród

Oświetlenie domu w okresie zimowym

Światło jest ważnym elementem życia, ponieważ działa na zdrowie i samopoczucie człowieka. W okresie zimowym trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie domu, ponieważ szybko zapada zmrok. Jakie oświetlenie będzie idealne na zimowy czas?

Oświetlenie wpływa na oczy

Jeśli użyjesz światła zbyt słabego lub nadmiernie jaskrawego, będzie to niekorzystnie dla oka i skończy się ostrym bólem lub suchością oczu. Najzdrowsze oświetlenie to takie, które swoją mocą, barwą i temperaturą będzie zbliżone do naturalnego wzorca, jakim jest słońce. Zastanów się, jakie zajęcia realizujesz w ciągu dnia. Planujesz pracować przy biurku, chcesz poczytać książkę, a może posprzątać w szafie? Odpowiednie oświetlenie przyda się też w kuchni, przy przygotowywaniu posiłków. Złe oświetlenie jest źródłem złego samopoczucia, jak skołowanie, senność i ociężałość.

Barwy ciepłe czy zimne?

Wyróżniamy 3 barwy światła, które określa się w Kelvinach – ciepłą, neutralną i zimną. Praktycznie przez całą dobę korzystasz z różnych barw światła w sypialni, kuchni, łazience, a nawet w windzie i w biurze! To w jakiej barwie obecnie się znajdujesz, wpływa na twoją aktywność. Masz chęć motywacji i działania, a może marzysz o drzemce? Barwy ciepłe (2700- 3300K) relaksują i pomagają w odpoczynku. Żarówki z taką barwą najlepiej wykorzystać do sypialni lub do salonu. Barwy zimne( powyżej 6000K) pomogą skupić się w nauce. Pobudzają też do działania i aktywności. Jeśli zamierzasz pracować przy komputerze lub porozciągać się na macie – celuj w takie oświetlenia. Światło neutralne (4000-5000K) to coś w rodzaju kompromisu. Światło takie jest przyjemne dla oczu i jest wykorzystywane w sklepach i w salonach sprzedaży. Światło potrafi w sposób fenomenalny zaakcentować też elementy w domu, np. kominek czy obraz. Od ciebie zależy, jaką atmosferę w domu chcesz wyczarować. Niektóre pomieszczenia mogą potrzebować zastosowania światła zarówno ciepłego, jak i zimnego. Aby wybrnąć z problemu, najlepiej umieścić lampy, gdzie można regulować barwę za pomocą pilota.

Lampki LED czy żarówka?

Prym wiodą zdecydowanie lampy LED. Charakteryzują się niskim poborem energii i nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery. Mogą świecić na różne kolory i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Atutem jest to, że nie gasną nagle. Lampki LED zmniejszą po prostu intensywność światła. Niestety, są znacznie droższe od tradycyjnych żarówek. Lampy żarowe co prawda dają światło o ciepłej barwie, jednak są mało wydajne, wysoko energochłonne i szkodliwe dla środowiska. Zimą częściej korzystasz ze sztucznego światła, zatem żarówka tradycyjna zwiększy rachunki za prąd.  Światło emitowane przez żarówki nie jest polecane na jesień i zimę. Żarówki halogenowe są małe, trwałe i oszczędne. Minusem jest szybkie nagrzewanie się, dlatego zaleca się wybierać halogeny o mocy o stopień niższy, niż maksymalne obciążenie lampy. Sprawdź propozycje w obi gazetka.

Świetlówki mają spiralny kształt i pobierają mniej więcej tyle samo energii, co oświetlenie LED. Mają wysoką wydajność, długi czas pracy i mały stopień nagrzewania.

Dopasowanie światła nie musi odbywać się w oparciu o sztywne zasady. Wszystko zależy od twoich preferencji. W sklepach z oświetleniem znajdziesz wiele rodzajów lamp. Mogą to być lampy stojące, wiszące, kinkiety, lampy biurowe, a nawet nowoczesne lampki na sznurkach! Lampy stojące przydadzą się do salonu. Lampki nocne sprawdzą się tuż przy łóżku, a pozostałe światło możesz punktowo kierować na konkretne elementy wyposażenia. W kuchni praktyczne będą taśmy LED, usytuowane pod szafkami oraz lampki boczne. Pamiętaj o odpowiedniej barwie urządzeń elektronicznych! Światło niebieskie utrudnia zasypianie. Włącz tryb nocy w cieplejszych kolorach, aby nie męczyć wzroku przed zaśnięciem. Pamiętaj, że zima sprzyja budowaniu klimatu świąt! Zapal kilka świec, które będą idealne podczas gorącej kąpieli w wannie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Ile kosztuje szyba do okna?

Pęknięta lub całkowicie rozbita szyba musi zostać wymieniona. Może to być spowodowane...

Montaż okien dachowych - cena i wykonanie krok...

Montażem okien dachowych zajmują się zazwyczaj dekarze, którzy wykonują również prace...

Jaka jest różnica między meblami biurowymi a...

Meble, których używasz do pracy muszą być wygodne i funkcjonalne. To wyłącznie od Ciebie...